Jedine záhradný nábytok, ktorému venujete patričnú starostlivosť, vám bude dlho slúžiť
Zaobstarali ste si nový záhradný nábytok? Potom zrejme budete chcieť, aby vám slúžil a vašu záhradu zdobil pokiaľ možno čo najdlhšiu dobu. Vedzte, že dlhú životnosť svojmu nábytku zaistíte pravidelnou starostlivosťou, predovšetkým jeho pravidelným čistením. Poradíme vám ako na to.
Aký záhradný nábytok ste si zaobstarali? Plastový, kovový, alebo teakový? Každý totiž vyžaduje iný prístup k jeho očiste, bez ktorej sa starostlivosti o záhradný nábytok ako taká nezaobíde.
Čistíme plastový nábytok
Plastový nábytok všeobecne patrí medzi ten najcitlivejšie. Nejeden používateľ vám potvrdí, že stačí jediný škrabanec, a na problémy je zamiesené. Z toho dôvodu pri očiste nesmiete používať piesok, či už klasický alebo tekutý. Ten totiž naruší povrch nábytku, v ktorom sa potom ľahko usadzujú nečistoty. Zakázané samozrejme sú aj drsné hubky na riad a drôtenky. Namiesto nich použite obyčajný handru a k tomu určený prípravok, ktorý väčšinou stačí na povrch nastriekať a následne zotrieť.
Čistíme teakový nábytok
Iný prístup vyžaduje očista nábytku teakového , ku ktorej je na mieste zvoliť špeciálne napúšťací oleja či vosky, ktoré drevu po aplikácii navráti jeho prirodzený vzhľad. A to bez toho aby došlo k upchatiu pórov dreva, ktoré tak môže aj naďalej "dýchať". Priamo na ošetrenie teakového nábytku (ale aj nábytku z iných tvrdých drevín) je napríklad určený teakový napúšťací olej. Pokiaľ na teakový záhradný nábytok celý rok nesiahnete a necháte ho napospas vetru a dažďu, tak zhruba po dvoch rokoch stratí svoju žltkastú farbu a utvorí sa na ňom mnohými ľuďmi vyhľadávaná sivozelená patina.
Čistíme nábytok z hliníka
Veľkej popularite sa v súčasnosti tešia aj nábytok z ľahkého hliníka či iného kovu . Jeho hlavným nepriateľom je korózia, proti ktorej renomovaní výrobcovia zasahujú už pri výrobe. Naozaj kvalitné modely tak bývajú ošetrené tzv. Dvojitou ochranou pozostávajúci z metalizácia (zinková úprava zabraňujúca zhrdzaveniu) nasledované nástrekom polyesterovej farby s UV filtrom. Ponúka sa teda myšlienka, že tento nábytok je bezúdržbový, čo je a nie je pravda. Problém nastane, keď dôjde k odštiepenia hoci malého kúsku náteru, ktorý v tom okamihu svoju antikoróznu schopnosť stratí. Korózii v tom prípade môžete zabrániť dvoma spôsobmi: s malými odreninami si poradí antikorózny sprej a v prípade väčšieho poškodenia siahnite skôr po antikoróznym náteru.
Autor: InHaus.cz