5 tipov, ako mať doma čisté ovzdušie
V zimných mesiacoch je dlhšie tma a počasie je menej prívetivé, preto trávime viac času v uzavretých priestoroch, či už doma alebo v kancelárii. O to viac by sme mali myslieť na to, aby prostredie, ktoré nás obklopuje, bolo zdravé - a to predovšetkým u alergikov a astmatikov. Práve zima je totiž perný obdobím pre tých, ktorí trpia alergiou na prach, plesne či roztoče. Čo robiť preto, aby ste dýchali čistý vzduch?
1. Zelení pomocníci
Izbové rastliny nielen zdobí interiér, ale majú aj prospešnú funkciu - zbavujú vzduch škodlivín a viažu na seba prach. Nezabudnite teda ich listy pravidelne utierať, aby ste ich týchto nežiaducich čiastočiek zbavili. Ak máte malé deti alebo zvieratá, dávajte si však pozor na jedovaté rastliny - tie by sa v domácnosti vyskytovať nemali.
Tip: Medzi najúčinnejšie zelené bojovníkmi proti znečistenému vzduchu sa radí napríklad aloe vera, brečtan, zelenec či svokrin jazyk.
2. nevíri prach
Snažte sa zbytočne nevířit prach a aspoň raz týždenne ho utierať z nábytku. Namiesto prachovky použite radšej vlhké handričky a po použití je nezabudnite vyprať. Ak ste alergici, minimalizujte bytové textílie, ako sú závesy, záclony, prikrývky, obrusy, ale aj čalúnený nábytok. Tiež radšej vysávajte, než zametajte, a vysávače voľte s vysokým sacím výkonom, ktoré vie zachytávať alergény a vyfukujú čistejší vzduch.
Tip: Niektoré vysávače možno využiť aj ako ručný a vďaka tomu povysávať prach aj v ťažko dostupných miestach od podlahy až po strop.
3. Často vetrajte
V zime je pravidelné vetranie veľmi dôležité, pretože uzavretý priestor môže byť plný baktérií, vírusov, plesní a prachu - a vydýchaný vzduch naopak obsahuje nižší podiel kyslíka, čo môže byť príčinou únavy a zlého sústredenia. Obzvlášť v miestnostiach, kde je kvôli vlhkosti zvýšené riziko tvorby plesní, je častá cirkulácia vzduchu nevyhnutná. V takom izbe nenechávajte nábytok pri stene, mal by mať odstup aspoň 2 až 5 centimetrov.
Tip: Odporúča sa vetrať radšej krátko a intenzívne, než nechávať dlhodobo otvorenú ventiláciu.
4. Vyskúšajte čističku vzduchu
Skvelým pomocníkom sú čističky vzduchu, ktoré odstraňujú škodliviny. Pri výbere sa zamerajte ako na výkon, tak i na druh filtrácie, ktorý čistička používa. Účinný je HEPA filter, ktorý zachytáva takmer 100% veľmi drobných pevných nečistôt, ale aj vírusy, plesne a ďalšie alergény. Uhlíkový filter vie eliminovať pachy, či už z cigariet či domácich zvierat. Do miestnosti sa potom dostáva prečistený zdravý vzduch.
5. Nastavte ideálnu izbovú teplotu
V chladných mesiacoch ľudia často mávajú tendenciu si doma "poriadne prikúriť". Prekúrenej priestory ale rozhodne zdravia neprospievajú, suchý vzduch má negatívny vplyv na sliznice i priebeh alergií. V obytných priestoroch sa odporúča teplota približne od 22 do 24 stupňov, v spálni by malo byť o 2 až 5 stupňov chladnejšie, pretože organizmus počas spánku lepšie regeneruje pri nižšej teplote. Dlhodobo by však teplota nemala klesnúť pod 16 stupňov - nielen kvôli dyskomfortu, ale aj preto, že hrozí nebezpečenstvo kondenzácie vody a následnej tvorby plesní.
zdroj: www.guideline.cz
Autor: InHaus.cz