7 rád, ako odzimovať kosačku
Než vyjdete po zime prvýkrát so záhradnou kosačkou pokosiť trávnik, venujte pozornosť jej předsezónnímu servisu. Ako ju pripraviť na novú sezónu, čo skontrolovať, doplniť a na čo si dať pozor, aby kosačka spoľahlivo slúžila nielen v nadchádzajúcej sezóne, ale aj rad ďalších rokov, poradia expert na záhradnú techniku Petr Tichý.
Najprv kosačku očistite
Ak ste zanedbali očistenie kosačky pred jej uložením pred zimou, prvým krokom po jej vyvezenie je dôkladné očistenie. Čistota kosačky býva často podceňovaná, pritom dôsledky zlej starostlivosti v tomto ohľade môžu byť fatálne. Preto tento dôležitý bod nepodceňujte.
vymeňte olej
Jedným zo základných krokov údržby kosačky je pravidelná výmena motorového oleja. Motor pre hladký a bezproblémový chod potrebuje dobre premazať. Počas prevádzky sa do oleja však uvoľňujú kovové mikročastice, ktoré jeho účinky postupne znižujú. Preto je potrebné ho vedľa doplňovanie tiež pravidelne meniť za nový. "Frekvencia výmeny u pravidelne používané kosačky je určená výrobcom motora - u našich motorov odporúčame olej meniť spravidla hneď po prvých 5 hodinách prevádzky, a následne každých ďalších 50 hodín alebo najmenej raz za rok," hovorí Petr Tichý, špecialista technickej podpory zo spoločnosti HECHT.
Vyčistite alebo vymeňte vzduchový filter
Vzduchový filter kosačky je jednou z jej najexponovanejších častí. Aby mal motor vysoký výkon, potrebuje dostatočný prísun vzduchu pre kvalitné spaľovanie. Nie je však možné nasávať vzduch plný prachu a nečistôt, ktoré by zapisovali palivovej cesty a spôsobovali zvýšené opotrebenie motora. Preto je sanie kosačky chránené vzduchovým filtrom, ktorý prach a nečistoty zadržiava.
Na filtri sa prachové častice usadzujú, postupne však znižujú jeho priechodnosť, a preto je potrebné ho pravidelne čistiť a meniť. Filter by sa mal čistiť každých 25 pracovných hodín a najlepšie 1x za rok úplne vymeniť. Kosačka sa vloženým filtrom zle štartuje, má vysokú spotrebu paliva a nízky výkon.
Skontrolujte alebo vymeňte sviečky
Zapaľovacia sviečka by sa mala raz za rok vymeniť, alebo aspoň nechať skontrolovať odborníkom. Chybná sviečka môže byť totiž zdrojom mnohých ďalších problémov. A bez funkčnej sviečky motor vôbec nenaštartujete.
Doplňte palivo
Ak kosačku mimo sezónu nepoužívate, je nutné vypustiť starý benzín a na jar benzín opäť doplniť. Moderné paliva totiž obsahujú biologické zložky, ktoré sú nestabilné, viažu na seba vodu, gelovatí a upchávajú potom palivový systém. Ak necháte v kosačke stáť benzín niekoľko mesiacov, môže sa na jar stať, že biologické zložky reagujúce so vzdušnou vlhkosťou úplne upchajú karburátor a bude potrebné ho zložito mechanicky vyčistiť.
Premažte pohyblivé časti
Ďalšou veľmi zabúdanou údržbou kosačky je mazanie jej pohyblivých častí vhodným olejom, alebo vazelínou. Premažte tiež ložiská kolies au moderných trojkolesových kosačiek nezabudnite premazať čap zatáčanie predného kolesa. Rozhodne tiež neuškodí prokápnout olejom ovládacie lanká, čapy tiahla nastavenia výšky a podobne. Dobre premazané pohyblivé časti sa ľahšie pohybujú, zároveň sa tak znižuje ich opotrebenie a predlžujete aj životnosť celej kosačky.
Skontrolujte ostrosť noža
Dobre nabrúsený nôž je základom kvalitného kosenia - kosačka s tupým nožom trávu skôr "trhá", než kosí. Končeky trávnika sú potom rozstrapkané, trávnik rýchlo stráca vlhkosť a zasychá. Tupý nôž je tiež najčastejšou príčinou zlého plnenia koša kosačky. Brúsenie noža sa však musí vykonávať tak, aby bol nôž dobre vyvážený, inak je zdrojom nadmerných vibrácií. Tie zvyšujú opotrebenie kosačky, a môžu podstatne skrátiť jej životnosť. Brúsenie noža je preto vždy lepšie zveriť odborníkovi.
zdroj: Hecht
Autor: InHaus.cz