Pozor, opäť sa očakáva suché leto, ako sa na neho pripraviť?
Pamätáte na minuloročnej extrémne výkyvy počasia, kedy predovšetkým poľnohospodárov a záhradníkov potrápila dlhá sucha? Meteorológovia predpovedajú podobné leto aj na tento rok. Poradíme vám preto, ako na suchej leto pripraviť vašu záhradu. Nie je čas zaháľať, začnite už teraz.
Na záhrade čaká množstvo neistôt vrátane počasia. Vlaňajší rok meteorológovia zaznamenali najväčšie sucha za posledných dvanásť rokov, čo sa samozrejme prejavilo na poľnohospodárskej úrode, ktorá bola až o tretinu menšie. Sucha ale zaznamenali aj drobní záhradníci a ľudia starajúci sa o svoje záhradky a trávniky. Tohtoročné dlhodobé predpovede počasia sa pomerne zhodujú, leto by malo byť opäť teplé a suché, dažďových zrážok po malu.
Záhrada bez vody? nie je
Rastliny vodu potrebujú a ak už teraz meteorológovia hlásia, že hladiny riek po zime nie sú tak vysoké ako v minulosti a že zrážok bude menej, je dobré sa na to pripraviť, vodu uchovávať a efektívne s ňou pracovať. K tomu pomôže mulčovanie, zber vody, zakladanie dažďových záhrad, úprava členitosti záhrady, zatienenie, ale napríklad aj použitie šedej vody v domácnosti.
Vlahové pomery na záhonoch vám pomôže zlepšiť mulčovanie napríklad stromovú kôrou
Hlavný cieľ: minimalizácia odparu
Hlavným cieľom by malo byť v období sucha minimalizovať straty vody odparovaním a udržať jej maximum v pôde. Ako na to? Veľkými pomocníkmi vám budú stromy a tieň, ktorý vrhajú. Pomôže aj členitosť povrchu. V prípade, že sa chystáte na úpravu záhrady, a práve jej členitosti, nezabudnite zohľadniť profil záhrady, teda k čomu ju primárne užívate, aj jej polohu voči svetovým stranám. Členitosť môžete podporiť terasovitými záhony, svažitým partiami, spomínanými tienistými miestami aj skalkami, avšak u nich pozor, fungujú ako akumulátor, kedy cez deň nasávajú teplo av noci ho uvoľňujú To všetko bude mať vplyv na mieru odparenej vody z pôdy, ktorú bude minimalizovať.
Eliminujte nenásytných
Sucho automaticky neznamená, že vaša záhrada bude bez kvetín a bude pripomínať skôr púšť, len treba dobre vyberať. Áno, aj medzi okrasnými rastlinami sú také, ktoré robia veľkú parádu aj bez vysokých nárokov na vodu. V čom je ich trik? Väčšinou v tom, že majú buď dlhé korene a vlahu tak môžu čerpať z hlbšej pôdy, kde sa voda drží dlhšie, alebo dužinaté a hrubé korene, ktoré umožnia postupné zásobovanie vodou. Tieto rastliny spoznáte aj podľa ich listov, ktoré sú často potiahnuté voskom či vrstvou jemných chĺpkov. A pozor, nemusí sa vždy jednať len o exotické rastliny, hoci taká juka s krémovými bielymi zvončekmi je naozaj krásna. Výborne poslúži aj dvojročná rastlina divozel veľkokvetý dosahujúce výšku až dvoch metrov, alchemilka, trvalka, ktorá bohato kvitne aj semennej, čiastoč vlnatý, striebristá trvalka, ktorá vás bude tešiť po celý rok alebo napríklad fialová Šuta kvitnúce dvakrát za sezónu.
Zalievať, ale ..!
Rastliny i trávnik sú na závlahu náročné, ale dážď zastúpiť nedá. Dobré je preto byť na sucho pripravený a postupne si dažďovú vodu šetriť do rôznych barelov, sudov, kontajnerov alebo plastových nádrží pod zemou, ktoré okrem iného oceníte po celý rok. Zalievajte len vtedy, keď je to naozaj potrebné. A ak zalievate, robte to poriadne a intenzívne. Zabudnite na pravidelnosť, ak totiž budete rastliny zalievať pravidelne, zvyknú si a nebudú sa korene snažiť dosiahnuť hlbšie pre tu ukrytú vlahu. A zalievajte rastliny, nie pôdu okolo, ideálne ráno, keď teploty ešte nie sú tak vysoké alebo naopak večer, kedy horúco pomaly ustupuje.
Aj trávnik ocenia vašu pozornosť
Veľkým žíznivcem je tiež trávnik. V čase horúčavy kosenie trávy trochu obmedzte, zastrihnuté anglické trávniky úplne neodporúčame. Ak sa chystáte teraz na jar ešte na dosev trávniku, voľte také zmesi, ktoré zvýšia koreňovú hĺbku substrátu. Pokiaľ sa budete o trávnik dobre starať priebežne, ocenia to a vy to spoznáte práve tak, že bude dlhšie odolávať extrémnemu počasiu. Ruku ale na srdce, kosenie trávnika nepatrí medzi obľúbené. Prenechajte preto túto činnosť robotickým kosačkám.
Pri kosení trávy nezbierajte posekanú trávu do zberných košov, nechajte ju na trávniku. Dodá mu živiny a vráti vlahu. Pri tomto spôsobe kosenia koste 1/3 výšky trávy, napríklad pri výške trávnika 6 cm koste 2 cm. Tráva nesmie prerásť.
zdroj: PR.Konektor, Robomow
Autor: InHaus.cz