Zelené strechy sú stále obľúbenejšie. Tento rok oslávi prvý svetový deň
Tento rok prvýkrát oslávime Svetový deň zelených striech. Ten vyhlásila Európska federácia zelených striech a pripadne už na túto sobotu 6. júna. Obľuba takzvaných vegetačných striech v Česku pritom z roka na rok rastie, už ale zďaleka nejde len o trendy záležitosť. Takzvané zelené vegetačné strechy sú totiž funkčné, keďže prispievajú k ochladeniu domu a vytvárajú príjemnú mikroklímu hlavne v mestách, kde nahrádzajú chýbajúce zeleň.
Čo všetko zelená strecha dokáže?
- Zabraňuje prehrievaniu domu v lete a tepelným únikom v zime
- V mestách znižuje prašnosť, produkuje kyslík a zadržiava dažďovú vodu
- Odhlučňuje - dokáže pohltiť ruch mesta, ktorý preniká do domu
- Šetrí vodu - zachytáva dažďovú vodu
Za rastúcou popularitou zelených striech stojí okrem nesporných výhod tiež možnosť získať na ich realizáciu príspevok od štátu. "Na obstaranie zelené strechy môžete využiť dotačného programu Nová zelená úsporám, ktorý beží už len do konca budúceho roka. Čerpať možno pritom príspevok vo výške až 800 Sk / m 2 pôdorysnej plochy vegetačného súvrstvia zelenej strechy, "hovorí Josef Hoffmann, produktový manažér z divízie ISOVER Skupiny Saint-Gobain.
Zelená strecha ochladzuje dom a okolie
Prehrievanie v lete a tepelné úniky v zime bývajú častým problémom domov. S vegetačné strechou je však možné dosiahnuť príjemného mikroklímy v celom dome, pretože v podstate znižuje tepelné výkyvy obytných priestorov pod strechou v letných, ale aj zimných mesiacoch. Zelené strechy ale nepomáhajú len v dome. "Majú hneď rad praktických výhod a vlastností. Rovnako ako parky mení mikroklímu vo svojom okolí, znižujú tieto strechy v mestách prašnosť, produkujú kyslík a zadržujú dažďovú vodu, "hovorí Josef Hoffmann z Isover.
Zelená strecha odhlučňuje
Pokiaľ si zaobstaráte takú strešnú záhradu, môžete si dopriať pokojný odpočinok bez ruchu veľkomesta, pretože zelené strechy dokážu pohlcovať zvuk z vonkajšieho prostredia. Zlepšenie vzduchovej nepriezvučnosti oproti streche bez ozelenenie je minimálne 6 dB, čo je veľmi vysoká hodnota. Napríklad rozdiel 10 dB vníma človek ako zvuk s polovičnou hlasitosťou. K odhlučení u zelené strechy prispieva výraznou mierou substrát, avšak každá strecha unesie inak silnú vrstvu.
Úspora vody so zelenou strechou zaistená
Odtok dažďovej vody z bežnej betónovej strechy s hydroizoláciou sa pohybuje medzi 95-100%, zelená strecha dokáže toto množstvo znížiť priemerne na 50%. Existujú ale aj typy zelených striech, ktoré vedia odtok vody znížiť na iba 5%. V mestách táto zbytočne odtekajúcej voda značne zaťažuje systém tamojšej kanalizácie. Dažďovú vodu zo striech môžete využiť v dome na splachovanie, údržbu a upratovanie aj na polievanie.
Zelená strecha roka
Okrem tohtoročného prvého Svetového dňa zelených striech prebieha tento rok tiež už siedmy ročník súťaže Zelená strecha roku 2020, kde môžete načerpať inšpiráciu na zrealizovaných zelených striech po Českej republike, ale tiež zvoliť svojho favorita medzi vegetačnými strechami a zahlasovat pre neho do konca tohto augusta. Viac informácií o súťaži nájdete tu: www.zelenastrecharoku.cz.
zdroj: EPIC Public relations sro
Autor: InHaus.cz