Odpovedáme na vaše otázky: Ako rekultivovať rybník?
Rekultivácia rybníka je dlhodobou a zložitou záležitosťou, pri ktorej je potrebné niekoľkých veľmi dôležitých krokov k tomu, aby bola dostačujúca a nemusela sa v krátkom časovom horizonte opakovať. Ako teda môže rekultivácia vyzerať?
Odpratanie starého dna a pôvodných sedimentov
Vo všetkých stojatých vodách sa časom na dne vytvorí pomerne mohutná vrstva humusu, ktorý je tvorený rôznymi živočíšnymi aj rastlinnými komponenty v prirodzenom rozklade. Ten pôsobí vodné prostredie, ktoré je nasýtené dostatkom kyslíka a tieto spúšťače tak nemajú žiadny blok.
Po odvodnenie rybníka či Rybníčka je potreba väčšia časť týchto sedimentov vybagrovat, či vybrať a vyhrabať tak, aby sa, pokiaľ možno, obnovilo pôvodné koryto rybníka. Potom je potreba predovšetkým vykonať rozbor sedimente u profesionálnych laboratórií , kde môžete zistiť prítomnosť toxických a nezdravých látok a vyhnúť sa tak opätovné infikovanie rekultivované vodné plochy.
Následná úprava dna rybníka
V následnej úprave sa vyčistené dno nechá nejakú dobu preschnúť a potom sa začne pracovať na jeho zabezpečenie. K vymedzeniu dna sa väčšinou používajú štrkopiesky či jemný štrk, ktoré sú izolátorom pre vodu, ale zároveň nie sú úplne nepriepustné, a preto zabraňujú jednoduché vyliatie z pôvodnej oblasti. Nikdy sa nesnažte na zabezpečenie dna používať ílov, tie sú nepriepustnými izolátory.
Predovšetkým na väčších vodných plochách sa potom vkladá aj špecializovaná fólia určená práve pre revitalizácie v okolí brehov, ktorá spevňuje svah do hĺbky a zároveň bráni vzniku zlých látok. Je tak užitočná napríklad pri renovácii banských diel či na mieste, kde môžu prenikať kyslé či jedovaté pramene z hlbín zeme.
Následne potom opäť vsypte a jednotne rozhrňte pôvodnú humus nájdený na dne rybníka. Ak sa v laboratóriách ukázal ako neškodný, tak je zároveň aj veľmi pestrý a výživný. Pre prirodzený vodný biotop tak tvoria časť základnej potravy.
Autor: InHaus.cz