O krb sa musíte starať s predstihom
Zima v plnom prúde a v krbe nie a nie zakúriť. Zrejme ste niečo zanedbali a miesto príjemného posedenia pri krbe si lámete hlavu s tým, prečo to nehorí.
O krb alebo kachle je potrebné sa starať. Ako na to?
Krb miestnosť zútulní, prehreje sálavým teplom a máločo je tak príjemné a upokojujúce, ako pohľad do plápolajúcich plameňov. Nie je to ale len tak, okrem vybudovanie krbu sa oň tiež musíme riadne starať. Pravidelná údržba ho udržuje funkčné a predlžuje životnosť. Ako na to?
Vhodné drevo je základ
Na čom závisí to, ako často budeme musieť krb alebo krbové kachle čistiť? Predovšetkým na kvalite dreva, ktorým kúrime. Musí byť čo najtvrdšie, bez ošetrenia chemikáliami, dostatočne vysušené, s vlhkosťou do 20%. Čerstvé drevo totiž obsahuje až 50% vody a malo by vysychať 2 roky, inak dechtuje komín a spôsobuje dýmení. Vysychanie o niečo urýchlite naštípáním na menšie kúsky. Aké drevo je vhodné? Ideálne tvrdé dubové, bukové, hrabové alebo drevo ovocných stromov. Mäkké dreviny ako breza, lipa alebo topoľ sú vhodné skôr na zakúrenie. Ihličnany horí rýchlo, majú nižšiu výhrevnosť a uvoľnená živice môže upchávať komín. Nespaľujte drevotriesku ani iné ošetrené drevo, uvoľňujú sa škodlivé chemikálie, ktoré potom dýchame, a znižuje sa životnosť kachlí. Pohodlnú variantom kuriva sú drevené brikety.
Nezabúdajte na komín!
Ak krb musíme čistiť podozrivo často, môžu byť na vine vzduchové ventily alebo nedostatočný odťah komína. Na čistenie komína a dymovodov by sme napokon tiež nemali zabúdať, jeho odborná revízia je potom potrebná každoročne zo zákona. Na túto činnosť si však pozvite kominára, nepokúšajte sa komín čistiť sami. Zanesený komín býva najčastejšou príčinou požiarov v vykurovacej sezóne, takže zbytočne šetriť sa naozaj nevypláca.
Ako často čistiť a ako na to?
Čistenie krbu od neshořelých zvyškov a popola by malo prebiehať raz alebo dvakrát týždenne. Dôležité je vykonávať to, až keď je úplne vychladnutý. Frekvencia sa líši podľa intenzity používania, veľkosti krbu a objemu nádoby na popol. Najmenej príjemnou činnosťou je pravdepodobne pre každého vyberanie popola, pretože môžeme narobiť neporiadok. Preto sa určite vplatí zaobstarať si vysávač na popol, ktorý ho nasaje do plechovej nádoby. Kam s popolom? Do popolnice, do kompostu alebo na záhony.
Čistenie nielen zvnútra, ale aj zvonku
Ako vyčistiť dvierka a vonkajší povrch krbu alebo krbových kachlí aby náš byt nehyzdili? Dajú sa kúpiť špeciálne čističe alebo spreje, poslúži aj staré noviny, musíte ale počítať s tým, že na vyčistenie vynaložíte určitú námahu a silu. Na čistenie kachlí alebo krbu zvonku slúži najrôznejšie odmasťovače, pomôcť si ale môžeme aj teplou vodou s octom a jarou alebo nastrúhaným mydlom.
Starosť o krb je síce určitou prácou v domácnosti navyše, ale ak si ju privykne vykonávať pravidelne a kúpime si vysávač na popol, ani nám to už nepríde. Výrazne tým predĺžime jeho životnosť, nehľadiac na to, že starostlivosťou zahrnutý krb je ozdobou izby.
Autor: InHaus.cz