4 + 1 tip pre malé kúpeľne: miesto ušetrí walk-in sprchovací kút aj Slim príslušenstvo
Zatiaľ čo pri projektovaní domu môžeme kúpeľni s toaletou venovať dostatok miesta, v starších bytoch si musíme vystačiť s veľmi obmedzeným priestorom. Kúpeľne v panelovom dome mnohokrát mávajú približne 4 metre štvorcové, toalety potom maximálne 1,5 metra štvorcového. Nasledujúce tipy vám pomôžu vybaviť aj malú kúpeľňu účelne, funkčne a zároveň podľa moderných trendov.
Tip č. 1: Walk-in sprchovací kút možno veľkostí prispôsobiť na mieru
K efektívnemu vybavenia malej kúpeľne je potrebné čo najlepšie využiť priestor, ktorý nám ponúka. Kúpeľňa by však mala pôsobiť vzdušne a otvorene. Aj preto dáva mnoho ľudí pri zariaďovaní menšie kúpeľne prednosť sprchovaciemu kútu pred vaňou. Bežná vaňa slovenských domácností má totiž rozmer 160 x 70 centimetrov, zatiaľ čo kút je možné prispôsobiť na mieru.
Pre menšie priestory sú ideálne rohové či pozdĺžne sprchové kúty. Trendy riešením sú sprchy bez vaničky, takzvane walk-in. Nielen že dobre vyzerajú, ale sú ľahšie na údržbu a navyše bezbariérové. Sprchovací kút potom stojí priamo na podlahe, odtoky sú riešené líniovými podlahovými žľaby. Pri výbere žľabov je okrem výrobného materiálu dôležitá aj rýchlosť prietoku. Ideálne je aspoň 60 litrov za minútu, čo zamedzí úniku vody.
Tip č. 2: Dbajte na dostatok miesta v okolí umývadla
Prispôsobiť malé miestnosti možno i umývadlo. Pri zariaďovaní menšie kúpeľne sa pre väčšiu vzdušnosť odporúča skôr samostatné umývadlo bez úložného priestoru. Dôležité je aj umiestnenie umývadla v súlade s ďalším zariadením. Vzdialenosť od sprchovacieho kúta či toalety by tak mala byť najmenej 20 centimetrov. Ide však o úplné minimum, ideálne sú väčšie rozostupy.
Tip č. 3: Priestor ušetrí závesné WC so SLIM systémom
Nad rozmery je potrebné premýšľať ešte dôkladnejšie, ak je súčasťou kúpeľne i WC. Odporúčaný minimálny priestor na umiestnenie toalety je 80 x 120 centimetrov. Pre úsporu miesta sú ideálne takzvané Slim varianty zabudovaných WC systémov. Vďaka predstenovým inštalačným systémom Slim možno ušetriť až 5 centimetrov. Kým Slim systém je hlboký iba 8,4 centimetra, bežné predstenové systémy dosahujú hĺbku 12,5 centimetra. K týmto rozmerom je nutné naviac pripočítať nosnú konštrukciu a kryciu vrstvu. Ak je toaleta v blízkosti sprchy, mal by byť rozostup medzi nimi aspoň 20 centimetrov. Medzi okrajom misy a dverami by mala byť vzdialenosť najmenej 30 centimetrov, vzdialenosť od kúrenia potom minimálne 50 centimetrov.
Tip č. 4: Úložné priestory navrstvite na seba
Nábytok v malej kúpeľni by nemal byť robustné a tmavý. Naopak ľahký, jednoduchý a elegantný dizajn malú kúpeľňu opticky zväčší. Ani o úložný priestor v malej kúpeľni prísť nemusíte. Stačí sa držať pravidla, že čo nemožno dať do šírky, pôjde do výšky. Poličky či skrinky tak môžete vrstviť ľubovoľne nad sebou či vedľa seba. Je možné využiť aj priestor nad toaletou a dverami, ktorý štandardne zostáva voľný, ale v prípade malých kúpeľní je ich využitie praktické.
Tip navyše: Zväčšiť miestnosť môžete aspoň opticky
Do malých priestorov sa hodí kombinácia svetlých materiálov s leskom. Ten má totiž rovnaký účinok ako zrkadlo - odráža svetlo. Čím viac je odrazov tým väčšia kúpeľňa pôsobí. Stenám a podlahe v malej kúpeľni svedčí veľkoformátové obklady, a to v jednom či dvoch farebne decentných ladenie. Dekoráciám v podobe pruhov či mozaiky sa radšej vyhnite, kúpeľňu by zbytočne zmenšili. Naopak zväčšenie miestnosti dosiahnete využitím dvoch zrkadiel na protiľahlých stenách. Nebojte sa ani materiálov, ktoré sú pre kúpeľne netradičné. Napríklad prírodný svetlý kameň, drevo či sklo dodávajú príjemnú relaxačnú atmosféru a zároveň punc luxusu, či už sú v podobe obkladov, nábytku či doplnkov.
zdroj: Alcaplast
Autor: InHaus.cz