Spoločné zdieľanie izby súrodenca stmeľuje. Vybavenie ale musí zodpovedať ich potrebám
Viac ako polovica detí do 18 rokov vyrastá so súrodencom v jednej miestnosti. Vyplýva to zo zistení americkej spoločnosti Apartment Therapy. Spoločné bývanie súrodencov je tak z veľkej miery nevyhnutným riešením, často ale rodičia zariaďujú spoločné izby deťom, aj keď to nie je nevyhnutné. Zdieľanie izbičky totiž môže mať pre súrodencov rad výhod. Premyslieť však musíte nákup nábytku aj rozdelenie izby do jednotlivých zón.
Zdieľanie izby súrodencov zbližuje, musí však byť spravodlivé
Aj napriek tomu, že sa počet miestností v bytoch a domoch postupne zvyšuje, viac než polovica detí zdieľa podľa zistení vedcov izba so svojím súrodencom. Zdieľanie priestoru má totiž podľa expertov rad výhod, a to najmä u podobne starých detí. Súrodenci sú si bližšie a učí sa tolerancii, kompromisu aj riešenie konfliktov. Jednoduchšie si požičiavajú hračky a vymýšľa spoločné aktivity. Malé alebo úzkostlivé deti navyše za prítomnosti blízkej osoby ľahšie zaspávajú. Naopak problémy môžu nastať v prípade, keď do jednej izby zmestia deti s výrazným vekovým rozdielom alebo odlišným denným rytmom. Aj to je však pri dodržaní niekoľkých základných pravidiel možné.
Pri spore o výmaľbu stavte na neutrálne odtiene
Zariaďujete izbu pre chlapca a dievča a neviete, ako skĺbiť ich predstavy? Nesnažte sa kombinovať princeznej a dinosaurami a stavte radšej na jednoduchosť. Izba vymaľujte neutrálnymi zemitými odtieňmi, na ktorých sa súrodenci zhodnú. Každému dieťaťu však dajte šancu, aby svoj kút premenilo podľa svojich predstáv. Vhodné sú napríklad samolepky s detskými motívmi alebo farebné lampičky. Dozdobiť si svoju časť izby môžu deti aj vďaka korkovým nástěnkám. Korok bude v roku 2017 veľmi trendy, nástenky navyše dobre poslúži k vystaveniu fotiek aj upozornenie na úlohy do školy.
Izba rozdeľte do niekoľkých zón
Každé dieťa potrebuje priestor na spanie, prácu i zábavu. Ani pri väčšom počte detí v miestnosti by sa tak nemalo stať, že jedno z nich spí na pohovke alebo nemá kde napísať úlohy. Jednotlivé zóny v izbe od seba však musí byť vždy oddelené. Centrom relaxačné zóny sú postele s kvalitným matracom, vyhnite sa naopak rušivým elementom v podobe krikľavých farieb alebo výrazných doplnkov. Herný zónu čo najviac prispôsobujte veku i záujmom detí. Farieb ani doplnkov sa tu báť nemusíte. Túto časť izby môže tvoriť detský koberec, kde si vyhrajú malé deti, ale aj sedací vak, v ktorom si tí starší môžu čítať alebo počúvať muziku. Nikdy potom nezabudnite na dostatok úložných priestorov, kam deti hračky schovajú a ľahšie tak udrží v izbe poriadok. Stredobodom študijné zóny je potom kvalitný písací stôl so stoličkou. Vzhľadom na odlišné študijným návykom by malo mať každé dieťa vlastný stôl. Oba stoly ideálne umiestnite k oknu, nech majú deti pri učení dostatok prirodzeného svetla.
Poschodovej postele s úložným priestorom šetrí priestor na dvakrát
Jedným z efektívnych spôsobov, ako ušetriť v detskej izbe miesto a zároveň dopriať obom deťom kvalitný spánok, sú poschodové postele. Z hľadiska bezpečnosti sú vhodné pre deti staršie ako šesť rokov. Dieťa na hornom poschodí poschodovej postele by malo mať možnosť si pohodlne sadnúť, posteľ by tak nad sebou mala mať ideálne meter voľného priestoru. Palandy sú tak vhodné skôr do miestností s vyššími stropmi. Ďalším variantom je zaobstarať poschodovú posteľ, kde sa postele prekrývajú iba čiastočne, napríklad v tvare písmena L. Postele tak nemusí byť tak vysoko nad sebou. Existujú aj vysúvacie poschodovej postele, prípadne poschodovej postele s množstvom úložného priestoru, ktoré potom šetria miesto dvojnásobne.
Súkromie zaistíte aj bez stavebných úprav
Obzvlášť keď sú v izbe rôzne staré deti alebo viac ako dva súrodenci je veľmi dôležité zabezpečiť pre každé dieťa kúsok súkromného osobného priestoru. Súkromia v detskej izbe zaistí napríklad paraván alebo záves, ktorý opticky oddelí miestnosť. Stavebné úpravy tak nie sú nevyhnutne potrebné. Myslite však na to, aby každé dieťa malo vo svojej časti izby dosť svetla. U veľmi malých detí môžete súkromia vyriešiť tiež zaobstaraním domáceho stanu s ich obľúbeným motívom alebo detského domčeka.
Tip navyše: Izbička pre dvojčatá
Dvojčatá spája už od narodenia veľmi silné puto. Spoločné zdieľanie izbičky tak pre nich môže byť obzvlášť v detstve veľmi prospešné. Rovnaký vek je pri zariaďovaní izby tiež výhodou. To, že sa deti narodili zároveň ale ešte nutne neznamená, že budú mať rovnaké záujmy aj vkus. Veľké kusy nábytku tak môžete nakúpiť v totožných variantoch, doplnky a ďalšie vybavenie ale prispôsobte potrebám každého z dvojčiat. V prípade, že je jedno z vašich detí pokojnejšie a druhé chvíľu neposedí, kúpte variabilný doplnky v podobe sedacích vakov a veľkých kociek, ktoré sa jednoducho premení v pevnosť, ale aj miesto pre odpočinok.
zdroj: Petra Triščíková, Exiteria
Kam ďalej?
- Inšpirujte sa fotogalériou detských a študentských izieb
- Prezrite si nábytok do detských alebo študentských izieb
- Vyberte si správnu posteľ do detskej izby
- Pufy, vrecia, vaky a sedenie do detských izieb
Autor: InHaus.cz