Než vás zaskočí dážď a sneh, aneb 4 užitočné tipy pre zazimovanie záhrady
Pred príchodom mrazov je nutné pripraviť záhradu na zimnú sezónu. Sneh, mrazy a všeobecne väčšie množstvo zrážok totiž môže zanechať na niektorých častiach domu aj záhrady nežiadúce následky. Ľudia často zabúdajú napríklad na údržbu vonkajších žľabov a závlahových systémov alebo na uskladnenie stavebného materiálu, ktorý môže voda výrazne poškodiť. Nižšie nájdete tipy, čo je potrebné pred začiatkom zimy zariadiť.
Tip č. 1: Vonkajšie žľaby a odkvapy zbavte nečistôt
Ak ste pri stavbe domu mysleli aj na inštaláciu odvodňovacích systémov, bude zima jednoduchšie. Vonkajšie žľaby totiž odvádzajú do kanalizácie prebytočnú vodu vzniknutú topením snehu a zabraňujú tak podmáčanie domu aj záhrady. Pred príchodom zimnej sezóny sa preto presvedčte, že žľaby umožňujú dostatočný prietok. Optimálny prietok pre vonkajšie žľaby je aspoň 250 litrov za minútu. Údržba žľabov nie je náročná, pretože ku vpuste je ľahký prístup, pre vybratie roštu slúžia špeciálne háčiky. Potom je možné odstrániť opadané lístie, trávu aj piesok. Vaničku žľabu, mriežku aj ďalšie súčasti systému stačí umyť pod prúdom tečúcej vody a znova nainštalovať. Žľaby je potrebné vyčistiť aj u strešných odkvapov, aby nedošlo k pretekaniu topiaci vody či hromadenie snehu a následnému zrútenie odkvapu. Zimnú sezónu zjednoduší aj kontrola lapače strešných splavenín, ktorý zaisťuje odvod vody zo strechy priamo do kanalizácie, čím zabraňuje hromadeniu vody na záhrade a okolo domu.
Tip č. 2: V bazéne upustite vodu a prepláchnite filtráciu
Rad moderných bazénov je už prispôsobená na prekonanie zimy vrátane obsahu vody, stačí iba znížiť vodnú hladinu na zhruba 10 centimetrov pod vratnej trysky a zberač nečistôt. To sa však netýka bazénov, ktoré sú betónové alebo majú dlaždicový obklad - tie je potrebné vypustiť úplne. Ďalej je potrebné bazén aj vodu zbaviť usadenín a ďalších nečistôt, a to aj nad hladinou vody a pozdĺž bazéna. Táto údržba by mala prebiehať pri teplote vody medzi 10 až 15 ° C. Dôležitá je tiež kontrola pH a tvrdosti vody rovnako ako stavu chlóru. Nezabudnite ani na ďalšie zariadenia bazénu, ako je filtrácia, tepelné čerpadlo a podobne. Tieto zariadenia sú potrebné prepláchnuť, demontovať, odpojiť hadice, prípadne úplne vymeniť. V závere do vody pridajte prípravok proti mrznutia, bazén zakryte plachtou a technológie uskladnite do miesta, kde teplota neklesá pod 0 ° C.
Tip č. 3: Nevyužitý stavebný materiál uskladnite v suchu
Jeseň je ideálnym časom na vykonanie stavebných prác na dome i záhrade. Česi často pokladajú zámkovú dlažbu, izolujú obvodové múry a púšťa sa do rekonštrukcií striech. Problém nastáva v momente, keď zostane stavebný materiál. Jeho zazimovanie by sa totiž rozhodne nemalo podceniť. "Samotné prekrytie plachtou nestačí a materiál by sa mohol v priebehu zimy poškodiť. Niektoré stavebné materiály ako pórobetónové tvárnice síce prežijú, ale nesmie napríklad stáť v kaluži, inak stratí svoje vlastnosti. Stavebný materiál preto uskladnite na rovnej ploche a umiestnite pod neho plachtu. Materiál by sa mal ideálne skladovať pod prístreškom, aby bol ušetrený priamemu pôsobeniu živlov. Väčšinu stavebného materiálu môžete z bezpečnostných dôvodov skladať do výšky maximálne dvoch metrov, inak hrozí jeho zosuv. Nepodceňujte ani otázku zabezpečenia, pretože práve v zimnom období sú krádeže stavebnín pomerne časté.
Tip č. 4: Všetky časti závlahového systému odvodnite
Zazimovaním by malo prejsť aj všetky vonkajšie zavlažovanie. To je v prvom rade potrebné dôkladne odvodniť, vrátane podzemných častí. Zamrznutá voda by totiž mohla spôsobiť pretrhnutiu či iné poškodenia. Než sa pustíte do odstraňovania prebytočnej vody, vypojte systém od hlavného prívodu vody. Časti, ktoré sú ukryté pod zemou, možno odvodniť buď automaticky, alebo manuálne tlakom vzduchu za pomoci kompresora. Ak by u niektorých častí systému, ako napríklad u elektromagnetických ventilov, počítačov alebo prietokových hodín, hrozilo poškodenie vplyvom zimného počasia, demontujte ich.
zdroj: LESENSKY.CZ sro
foto: flere
Autor: InHaus.cz