Záujem o hypotéky je aj napriek sprísnenia regulácie veľký
Od minulej jesene vykonala Národná banka niekoľko opatrení, ktorých cieľom bolo a je obmedziť dostupnosť hypoték najmä pre osoby s nižšími príjmami. Aj napriek tomu, že banky na odporúčanie ČNB prestali úplne poskytovať hypotéky nad 90% LTV a ceny nehnuteľností stúpajú zostáva záujem o úvery na vlastné bývanie stále veľký.
Na jeseň roku 2016 odporučila ČNB zrušiť hypotéky nad 95% LTV. Od 1. apríla prestali banky poskytovať hypotéky nad 90% LTV a hypotéky vo výške 80 - 90% smú ponúkať iba v obmedzenom množstve (cca 10 - 15% z celkového objemu poskytnutých hypotekárnych úverov v roku).
Podľa ČNB boli tieto opatrenia viac ako nutná. Hypotéky si totiž berú aj tí, pre ktorých je jej splácanie na hrane únosnosti už teraz. Ak dôjde v budúcnosti k zvýšeniu úrokových sadzieb, poťažmo k zvýšeniu mesačných splátok, veľké množstvo ľudí sa dostane do problémov so splácaním, čo by mohlo vyústiť v ekonomickú krízu.
Prísna regulácia, vyššie ceny nehnuteľností a tiež prevedenie dane z nadobudnutia nehnuteľnosti vo výške 4% LTV na kupujúci mali zastaviť záujem o hypotéky. Nestalo sa tak. Ľudia využívajú priaznivejšie ekonomické regulácie a investujú do vlastného bývania aj napriek tomu, že pre mnoho domácností splácanie hypotéky značne zasiahne do rodinného rozpočtu.
Ďalšie odporúčania sa týkajú prísnejšieho posudzovania príjmov a výdavkov záujemcov o hypotéku. Dlhy klienta by nemali prekročiť osemnásobok jeho ročného čistého príjmu (tzv. Debt to Income) a celková výška mesačných splátok by nemala byť vyššia ako 40% jeho mesačného príjmu (tzv. Debt Service to Income).
V máji banky poskytli hypotéky za 21,2 miliardy Sk
Očakávaný pokles poskytnutých hypoték sa však zatiaľ nekonal. Napríklad v máji banky poskytli hypotéky o celkovom objeme za 21,2 miliardy Sk, čo je o 2% viac ako rok predtým. Objem poskytnutých hypoték však stúpa od začiatku roka a to o 16%. Doteraz boli poskytnuté hypotéky cca za 96,3 miliardy korún.
Regulácia ČNB paradoxne záujem o hypotéky skôr zvyšuje. Ľudia sa obávajú ďalších sprísnenie, a preto využívajú stále relatívne nízkych úrokových sadzieb. Obávajú sa, že v nasledujúcich rokoch bude získanie výhodnej hypotéky stále ťažšie. Vysoký dopyt však ženie ceny nehnuteľností stále vyššie a najmä v Prahe sú ceny nehnuteľností neúnosne vysoké.
Vlastné úspory nahrádza úver zo stavebného sporenia alebo bežný spotrebiteľský úver
Finančné odborníci varujú pred rizikom regulácia spočívajúce v tom, že záujemcovia o bývanie budú stále častejšie žiadať o pôžičky nebankové spoločností alebo dokonca v šedej "nelegálne" zóne. Väčšina záujemcov o hypotéku rozhodne nemá nasporené v takej výške, aby si mohli dovoliť vložiť do vlastného bývania 10 - 20% LTV. Túto sumu preto nahrádzajú úverom zo stavebného sporenia alebo ešte horšie menej výhodným klasickým spotrebiteľským úverom.
Stavebné sporiteľne nárast záujmu o úvery zo stavebného sporenia potvrdzujú. V máji poskytli úvery v objeme 5,5 miliardy Sk, čo je oproti predošlému roku dokonca o 43% viac. Podľa odborníkov je ideálna kombinácia hypotéky do 80% LTV a 20% úveru zo stavebného sporenia.
Najlepšie hypotéka skrze porovnanie hypotéky online
Získanie hypotéky nie je a nebude ľahké. S vyhľadaním najlepšej hypotéky pomôžu stránky Úspory.cz, ktorý sa špecializujú na porovnanie hypoték online. Za pomoci nástroje kalkulačka hypotéka vykonajú na základe vložených požiadaviek rýchly výpočet hypotéky a záujemcov sa tak behom pár minút dozvie, ktorá z úverových spoločností ponúka najvýhodnejšiu hypotéku.
Autor: InHaus.cz