4 tipy podľa čoho vyberať záhradný kosačku
Výber kosačky na trávu nie je úplne jednoduchou záležitosťou. Aby nový záhradné pomocník naozaj vyhovoval všetkým predstavám a mohol svoju funkciu perfektne plniť rad rokov, je treba pri jeho výbere zohľadniť tieto faktory.
Zamerajte sa na veľkosť a členitosť záhrady
Základným faktorom pre výber kosačky na trávu je veľkosť plochy, pre ktorú bude určená. Od tohto parametra možno odvodiť odporúčanú šírke jej záberu kosenia a tiež, či bude vhodnejšie kosačka s elektrickým alebo s benzínovým motorom. Pre menšie plochy (cca 550 m2) úplne postačí elektrická kosačka. Výhodou týchto kosačiek je nižšia hmotnosť, ľahšia manipulácia, minimálne nároky na údržbu a priaznivejšia obstarávacia cena aj prevádzkové náklady. Na väčšie plochy (nad cca 550 m2) je vhodnejšie zvoliť benzínovú kosačku. Tieto kosačky majú spravidla väčší výkon ako kosačky elektrické, nie sú závislé na prívodu elektriny, a navyše bývajú vybavené radom vylepšení, ktoré starostlivosť o veľkú plochu uľahčí, sú to napr. Pojazd, bočné vyhadzovanie, mulčovanie, veľký kôš pod. Pre členité plochy s množstvom stromov, kríkov, záhonov alebo iných prekážok je vhodnejšie zvoliť kosačku s benzínovým motorom alebo akumulátorovú kosačku. Odpadne tak manipulácia s elektrickým káblom, ktorý by bol v prípade takto členitej plochy veľmi obmedzujúce, a hrozilo by nebezpečenstvo jeho zamotania alebo náhodného preseknutia.
Ako často budete kosiť trávu
Pre časté pravidelné kosenie môže byť zaujímavá kosačka s funkciou mulčovanie, pri ktorom je tráva porezaná na drť a vrátená späť ku korienkom ako prírodné hnojivo. Zároveň ak kosíte v pravidelných intervaloch, tak aby tráva nepřerůstala, vystačíte aj so strojom s nižším výkonom. Ak ale nemôžete trávniku venovať pravidelnú starostlivosť a stáva sa, že tráva prerastie, je vhodnejšie zauvažovať nad zaobstaraním výkonnejšieho benzínového modelu, ktorý zvládne aj vyššie a hustejšie trávu, ideálne s možnosťou bočného vyhadzovania, ktorý umožní trávu zozbierať až neskôr, a odpadne tak časté vysypávanie koša.
Kto bude kosačku obsluhovať
Ak sa predpokladá, že kosačku bude obsluhovať fyzicky menej zdatná osoba, je na mieste zvoliť stroj s čo najjednoduchšie obsluhou. Túto požiadavku spĺňa napr. Elektrická kosačka, ktorá je relatívne ľahká a ku spusteniu motora je potrebné iba stlačiť spínacie tlačidlo. V prípade modelu s benzínovým motorom potom radšej zvoľte stroj s elektrickým štartérom, odpadne tak nutné použitie sily na prekonanie odporu štartéra. Ideálnou voľbou pre fyzicky menej zdatných používateľov je samozrejme stroj opatrený aj funkciou automatického pojazdu as centrálnym nastavením výšky kosenia. Tu je však nutné uvážiť, že priemerná rýchlosť kosačiek s pojazdom je okolo 3-4 km / h. Osoby so zníženou pohyblivosťou tak môžu mať ťažkosti kosačke stačiť. Riešením potom môže byť kosačka, ktorá má možnosť nastavenia rýchlosti jazdy. Pre prípadný výber stroja bez pojazdu je nutné zvážiť, že aj u ľahké kosačky jej hmotnosť pri naplnení koša podstatne vzrastie.
Pozor na možnosti uskladnenie
V prípade obmedzených skladovacích priestorov sa pri výbere zamerajte na stroje, ktoré ponúkajú možnosť jednoduchého zloženia rukoväťou do skladovacej polohy. A pozor na benzínovú kosačku, tú je nutné, vzhľadom k prevádzkovým kvapalinám, skladovať výhradne vo vodorovnej polohe. U elektrické kosačky tento problém odpadá, možno ju skladovať aj zvisle.
zdroj: ASPEN.PR
Autor: InHaus.cz