Elektrické ohrady pre rôzne druhy zvierat
Elektrický ohradník sa najčastejšie využíva na pastvinách a výbehoch pre zvieratá ako sú ovce, kravy alebo kone. Svoje použitie ale môže nájsť aj inde.
Na čo elektrický ohradník slúži
Vzhľadom k tomu, že ohradník plní pomerne dôležitú funkciu, musí byť síce spoľahlivý, zároveň ale bezpečný a ľahko manipulovateľný. Slúži ako ochrana pre zvieratá a zabraňuje ich úteku. Fungovať môže spoľahlivo v každom ročnom období. Existujú aj špeciálne zimné ohradové pásky, ktoré rieši problém snehu ako izolantu.
Čo budeme potrebovať?
V dnešnej dobe sa najviac využíva ako vodič plastová páska s kovovými povrázky, o niečo menej potom vodivé lanko či dokonca drôt. Ten je tenší a nebezpečnejší. Ak sa napríklad zviera splaší či do ohradníku nedopatrením zamotá, lanko ho môže viac poraniť. S elektrickým ohradením sa stretneme ako u provizórnych, tak pri pevných ohrád a výbehov.
Vodič je vedený na drevených stĺpikoch v izolátoroch (drevo totiž po navlhnutia prúd vedie), alebo na nevodivých stĺpcoch. Najčastejšie sa používa plastová alebo sklolaminátová tyčka pre elektrický ohradník . K uzemnenie potom slúži zemniace tyče. Výška ohradníkových pásik sa riadi druhom a výškou zvierat, pre ktoré je ohrada určená. Lepšie je mať aspoň dve rady pásky nad sebou než iba jednu jedinú. Veľmi praktické sú i ohradové siete, hlavne pre kozy a ovce.
Aby ohradník neprobíjel ...
Aby elektrický ohradník dobre fungoval, nesmie v jeho celej dĺžke dôjsť ku kontaktu vodiče so zemou. Funguje totiž na princípe uzavretie elektrického obvodu medzi vodičom (páskou alebo povrázkom) a krajín. Keďže zviera má štyri nohy a nenosí obuv je spojenie so zemou lepšie ako u človeka. Aj vysoká tráva zasahujúce do ohradníku znižuje jeho účinnosť a zároveň zbytočne zvyšuje spotrebu elektrickej energie. Porast je teda rozumné pravidelne regulovať.
Zdroj pre ohradník
Napájanie ohradníku prebieha niekoľkými spôsobmi: Zo siete, z autobatérie, novo z Li-on batériou. Napätie na ohradníka by malo dosahovať 3000 až 8000 V a šíri sa v impulzoch. Sú to síce hodnoty zdanlivo vysoké, avšak pre prekonanie odporu kože zvierat sú potrebné. Vyššie napätie ale zmysel nemá, pretože by mohlo dochádzať k prepaľovaniu spojov z plastu.
Príslušenstvo a vchod do výbehu
Kto chce zriadiť fungujúci ohradu pre zvieratá, potrebuje okrem vodiče, tyčí, izolátorov a zdroje aj ďalšie príslušenstvo. K nemu patrí napríklad spojky na lanka v rôznych tvaroch (T, X ...).
Je tiež veľmi dôležité, ako vyriešime vchod do výbehu. K tomu pomôžu rôzne brány do ohrady s rukoväťou pre jednoduché otváranie a bezpečnú manipuláciu. Kto vedie v jednej ruke zviera a druhou zatvára ohradu, ocenia jednoduchosť a pohodlie ovládania. Zohnať sa dajú brány s pružinou, pružným vodivým lanom aj samonavíjacie brány. Motať sa do pásik a povrázkov je naozaj nebezpečné, preto by mal byť dobre vymyslený vstup prioritou.
Autor: InHaus.cz