Nech si vaše dieťa na všetko dobre posvieti!
Správne zvolené osvetlenie detskej izby je pre zdravý vývoj vášho potomka nesmierne dôležité. To totiž vo svojej izbičke trávia veľa času a mnohokrát sa venuje aj niekoľkým činnostiam naraz. A na všetky musia dobre vidieť.
Kým dospelí odpočívajú v spálni či v obývačke a pracujú v pracovni, také dieťa má na všetky činnosti väčšinou vyhradený jeden priestor. Ten potom patrí odpočinku, hre i prácu. Dieťatko si vo svojej izbičke číta, pripravuje domáce úlohy, hrá i relaxuje. Všetky tieto činnosti pritom kladú iné nároky na osvetlenie.
Vychádzajte z veku dieťaťa
Prvým vodidlom pri výbere osvetlenia do detskej izbičky je samozrejme vek dieťaťa. Iné osvetlenie bude vyžadovať izbičku novorodenca, ktoré väčšinu času trávia v postieľke, a iné pokoj školáka. Všeobecne platí, že čím staršie dieťatko izbičku obýva, tým viac činnostiam s rôznymi nárokmi na osvetlenie sa venuje. A tie všetky pri výbere osvetlenie musíte zohľadniť.
LightWorks: Lampička Follow me
Stropné osvetlenie je základ
Detská izbička by mal byť v prvom rade bezpečný a v rade druhej útulný. Dieťa by v ňom malo byť rado. A tomu správne zvolená svietidlá môžu dopomôcť. Svetlo totiž má veľkú moc. Dokáže prilákať pozornosť, ale aj odpudiť, čo platí na nepríjemná ostrá svetla, ktorá nás núti odvracať zrak a miestnosť čo najrýchlejšie opustiť. Alebo aspoň zhasnúť. Taká v detských izbách nemajú čo robiť. Z tohto dôvodu by v hľadáčiku vášho záujmu mali byť LED žiarovky teplé biele farby.
Luster, alebo prisadené svietidlo?
Každá miestnosť vrátane detskej izby by preto mala byť vybavená centrálnym stropným svietidlom. Na výber máte buď klasický závesný luster, alebo tzv. Prisadené svietidlo. Vychádzajte z celkového ladenia izby, jeho veľkosti, farieb, ktoré v ňom dominujú, nábytku, počtu okien, ale napríklad aj z výšky stropov. Kým do miestností s vysokými stropmi sa nemusíte báť klasického závesného lustra, do izieb sa stropy nižšími sú praktické skôr tzv. Prisadené svietidlá. Jeho dizajn samozrejme zvoľte podľa veku dieťaťa. Na trhu existujú lustre s motívmi zvieratiek a rôznych rozprávkových postavičiek. Odrastenejšiemu školákovi dovoľte, aby si svietidlo vybral sám.
Osvetlenie pracovnej dosky a umiestnenia stolné lampičky
Ak je vaše dieťa už školopovinné, zvláštnu pozornosť venujte osvetlenie jeho pracovného stola. Na domáce úlohy mu dobre posvieti klasická stolná lampička ideálne sa jednoduchým polohovaním, ktoré dieťaťu umožní jednoducho si ju nasmerovať tam, kam potrebuje. Pozornosť venujte aj správnemu umiestnenie lampičky. Majte na pamäti, že lampička praváka by sa mala nachádzať na ľavej strane stola a lampička ľaváka na strane opačnej. Zabránite tak nepríjemnému tienenie.
Pozor na svetelné kontrasty!
Uvedomte si tiež, že zraku obzvlášť vo večerných hodinách neprospieva kontrast medzi osvetleným a neosvetleným priestorom, ktorý možno ľahko eliminovať zapnutím centrálneho stropného svietidla. Skrátka svojmu školákovi nedovoľte, aby sa po večeroch učil len za svitu lampičky. Ničil by si oči.
Bezpečné čítanie pred spaním
Žiadne dieťa nezaspí hneď potom, čo ľahne do postele. V lepšom prípade si otvorí svoju obľúbenú knižku, v horšom zaspáva pred monitorom svojho chytrého telefónu alebo tabletu. A aj na tieto činnosti musia dobre vidieť. Preto by popri každej postele mal stať nočnou stolček a na ňom ďalšie lampička. Tá v žiadnom prípade nesmie oslňovať, čomu zamedzí kvalitné nepriesvitné tienidlo pokrývajúci celú žiarovku.
Ani svetlo, ani tma
Bojí sa vaše dieťa tmy? Zvážte potom inštaláciu tzv. Doplnkového svietidlá. To v izbičke vytvorí príjemné prítmie, teda ani svetlo, ani tmu. Dieťa nielen zbaví strachu z prízrak, ale tiež mu prípadne posvieti, keď sa v noci vydá na toaletu, alebo do spálne rodičov.
Kam ďalej:
Autor: InHaus.cz