Prišiel čas na regeneráciu trávniku. Ako docieliť opäť zelené plochy?
Počas horúcich letných dní dostal trávnik celkom zabrať. Zelená farba v tichosti zmizla v zabudnutia, avšak nastáva čas na regeneráciu trávnatých plôch. Začína totiž obdobie dažďov, teda trávniky konečne prestane trápiť sucho, a teploty klesnú o desať stupňov a viac.
V prvom rade je nevyhnutné trávnik pokosiť, pričom na kosačke si nastavte čo najmenšiu výšku kosenia. Vzápätí vykonajte prevzdušnenie (čiže prerezanie) trávnika, teda takzvanú vertikutácii, čím do pôdy preniknú čerstvý vzduch a voda. Vertikutátor pripomína na prvý pohľad kosačku na trávu, avšak s tým rozdielom, že hriadeľ disponuje zvisle orientovanými vertikutačnými nožmi, ktoré slúžia na odstránenie starej plsti, burine a machu z trávnika, a tým pádom začne trávnik opäť dýchať.
Zavlaženia, dosiatie a hnojenie
Ďalšími krokmi sú zavlaženia, dosiatie a pohnojení. Ak sa na trávniku objavila holé miesta, je nevyhnutné ich dosiať, pričom sa odporúča použiť zhruba 4 kilogramy osiva na 100 metrov štvorcových. Použite však rovnakú zmes, ktorú ste používali doposiaľ, aby vám na trávniku nevznikli fľaky iných odtieňov zelenej.
Kľúčovou súčasťou regenerácie je pohnojení. Siahnite po hnojive s vyšším obsahom draslíka, vďaka ktorému trávnik dostane silu a prežije aj krutú zimu. Zároveň bude chránený pred vymrznutím a rôznymi chorobami. Zabudnúť by ste nemali ani na trávnikový substrát, s ktorým vytvoríte na povrchu trávniku jemnú vrstvu. Danému procesu záhradníci hovoria topdressing. U každého balenia substrátu je napísané, aké množstvo máte použiť na určitú plochu. Väčšinou je uvedené, že sa na 10 metrov štvorcových aplikuje približne 50 litrov substrátu. Rozhodne nič nepokazíte tým, keď po topdressingu prejdete celý trávnik ešte valcom, ale nie je to nutné.
Záverom je dôležité trávnik dostatočne zavlažiť. Pokiaľ práve hlási niekoľko daždivých dní, nemusíte púšťať zavlažovací systém. Ak však rosnička nepredpovedá žiadne zrážky, použite zavlažovací systém a udržujte trávnik neustále vlhký. Zelenej ploche sa opäť začne dariť a vy docielite ucelené záhrady s krásne zeleným trávnikom.
Kedy sa pustiť do ďalšieho kosenia trávnika?
Zavlažením vaša práca na záhrade zďaleka nekončí. Ešte pred príchodom pravej zimy budete trávnik niekoľkokrát kosiť. Počkajte ale, až trávnik vyrastie do výšky aspoň 8 centimetrov. Dajte pozor na to, aby ste na kosačke nemali stále nastavenú najmenšiu výšku kosenia, pretože by ste zbytočne nové, ešte nie príliš silné rastlinky z pôdy vytrhali. Výšku kosenia si nastavte ideálne na 5 centimetrov.
Posledný kosenia vykonajte v novembri. Najprv odstráňte napadané lístie, a potom trávu naposledy v tejto sezóne pokoste buď na 5 centimetrov, alebo 4 centimetre.
Kam ďalej:
- Obrázky záhrady pre inšpiráciu
- Pomôcky na záhradníčenie (hrable, kanvy, rukavice, ..)
- Záhradné náradie (kosačky, záhradné nožnice, ..)
Autor: InHaus.cz