Päť vecí, ktoré vám pomôžu vytvoriť dokonalú vianočné tabuľu
Po miestnosti sa rozliehajú koledy, sviečka pokojne plápolá, z kuchyne sa line vôňa purpury a okolo stola sa usadzuje rodina, ktorá čaká, kedy bude môcť konečne porušiť tradíciu zlatého prasiatka aj na to, čo im tento rok "Ježiško prinesie". Štedrovečerná tabuľa patrí spoločne s vianočným stromčekom k tým najdôležitejším symbolom Vianoc, u ktorých sa schádza rodiny a dodržujú staré tradície. Aj preto je dobré si na vianočnom stolovanie dať záležať.
1. Obrus
Základom štedrovečernej tabule je kvalitný obrus . Aj keď ho zvyčajne cez rok nepoužívate, k vianočnému stolovanie si ho doprajte - vytvára atmosféru, u väčších tabúľ zjednocuje jednotlivé časti stola, chráni ho a tiež znižuje hluk pri stolovaní. Zároveň určuje hosťom miesto, kde sa môžu posadiť. Vianočné tabule sa bez obrusu skrátka nezaobíde. Ako ale správne vybrať farbu, vzor a materiál? "K sviatočnému stolu sa najlepšie hodí klasické hladké saténové obrusy alebo obrusy z damašku s detailnými vytkaným žakárskými vzory, treba obrus Carlo ornament v smotanovej farbe. Tie pôsobia veľmi slávnostne, hodí sa do všetkých interiérov a dobre drží tvar. Správne zvolený obrus by mal svojou farebnosťou a vzorom súznieť s plánovanou výzdobou stola aj s celou miestnosťou, "radí Helena Tomášová z českej textilky Veba, ktorá dodáva obrusy aj do tých najluxusnejších reštaurácií a hotelov.
K tradičným farbám Vianoc patrí zelená, červená, zlatá alebo strieborná, vo fantázii a kreativite sa ale medze nekladú. Nezabúdajte však, že menej niekedy znamená viac. Ak použijete výrazný obrus, doplňte ho iba jednoduchým prestieraním či obrúsky. Naopak obrus v decentných farbách alebo vzoroch si môžete dovoliť oživiť nápaditým prestieraním či naperon alebo behúňom .
Neviete si rady s tým, čo to behúne a naprony vlastne sú? "Ide o dekoratívne obrusy, ktoré môžete použiť samostatne alebo ich položiť na hlavnej obrus tak, že ho neprekrývajú, iba ho krásne doplní. Naperon má zvyčajne štvorcový tvar, preto sa hodí na stoly v tvare štvorca, behúň je dlhá šál, ktorá poslúži pre dozdobenie pozdĺžneho stola, "vysvetľuje odborníčka z Veby. Veľkosť obrusu voľte tak, aby presahoval okraje stola 20 až 30 centimetrov.
Stôl zdobíme väčšinou na začiatku adventu a mal by vydržať po celý čas Vianoc. Preto sa hodí vybrať obrus s tzv. Nešpinavou úpravou. "Rozliata tekutina sa do tkaniny nevsiakne, na povrchu zostane v podobe malých kvapôčok, ktoré možno ľahko zotrieť. Obrusy s touto úpravou sa výrazne menej špiní, preto nie je nutné ich tak často obmieňať. Tým sa znižujú náklady spojené s praním obrusov a predlžuje sa aj ich životnosť. Na prvý pohľad pritom nešpinivou úpravu nespoznáte. Obrus je hladký a príjemný na dotyk rovnako ako textílie z bežných látok.
2. Obrúsky a prestieranie
Na obruse by nemali chýbať ani farebne zladené vianočné obrúsky, ktoré dokreslí slávnostnú atmosféru.
"Hoci je k bežnému stolovaniu nepoužívame príliš často, k tomu slávnostnému obrúsky neodmysliteľne patrí. Podčiarknu totiž štýl sviatočné tabule, a navyše je pri dobrom jedle ocenia aj stravníci. Najvyššie budú vyzerať látkové, ladené do jedného tónu s vianočnou dekoráciou. Papierové používame len ako podklad pri vrstvení tanierov alebo k utretie prstov, "hovorí Helena Tomášová. Textilné obrúsok sa dáva pri jednoduchom stolovaní vľavo od vidličky, môžete sa ale naučiť poskladať ho do najrôznejších tvarov a štýlovo ho naaranžovať - hneď tým tabuľu dodáte na výnimočnosti.
Než sa pustíte do jedla, pamätajte, že látkový obrúsok nepatrí za golier, ale na klin. Až dojete, nikdy ho nedávajte do taniera. Použité látkové obrúsky patrí sprava vedľa taniera.
3. Dobré spôsoby
Štedrý večer je jedným z nejsviatočnejší v roku, k stolu by sme preto mali sadať vo sviatočnom oblečení. Staršie osoby by sme mali usadiť v čele stola, deti po ľavom boku rodičov. Ak sa u štedrovečernej tabule schádzate vo väčšom počte, môžete spojiť dva stoly dohromady. Na ne potom pokladajte obrusy vždy tak, aby sa prekrývali vždy od čela stola, čo je čestné miesto, smerom k druhému koncu. Pri stole je potrebné počítať s asi 80 cm priestoru pre osobu, inak by sa hosťom zle stolovali.
Na každé miesto dva cm od kraja stola umiestnite plytký tanier a na neho ešte tanier hlboký. Medzi ne položte papierovú vreckovku, aby o seba taniere nevŕzgali. Do horného potom môžete naaranžovať látkový obrúsok. Pokiaľ máte sviatočné riady a poháre, Vianoce sú tou pravou príležitosťou ich využiť.
Naleštený príbor sa dáva vždy smerom od taniera. Najbližšie k nemu preto nájdete príbor pre hlavný chod, ďalej potom budú príbory na ďalšie chody. Keď teda začnete jesť, budete príbory postupne odoberať skraja. Nezabúdajte, že nôž by mal byť vždy otočený ostrím k tanieru a že maximálny počet, ktorý by sa mal na stole objaviť, sú 3 vidličky, 3 nože a polievková alebo dezertné lyžice po stranách a dezertné alebo múčnikový príbor nad tanierom. Poháre môžeme zakladať buď do trojuholníka, alebo do radu. Aj tu však platí pravidlo: maximálne tri. Poháre k hlavnému chodu je vždy nad špičkou základného noža, napravo od nej poháre k predkrmu, medzi nimi poháre na vodu.
4. Dekorácie
K Vianociam neodmysliteľne patrí tiež Vianočné dekorácie , ktoré dokážu sviatočnú atmosféru ešte umocniť. Stôl tak tradične zdobí adventný veniec alebo sviečka . Vo zdobenie stola sa ale medze nekladú, gazdinky by však mali pamätať na to, že dekorácie by mali vždy farebne ladiť a nemali by zaberať príliš veľa miesta a pôsobiť prepchato. Jednoduché vianočné aranžmány zvládne každý - stačí vetvička s niekoľkými prírodnými ozdobami, napríklad s šiškami, jarabinami alebo plátky citróna či pomaranča. Dobre vyzerá lodička zo stromovej kôry, do ktorej môžete aranžmánov zasadiť. Je dobré voliť skôr nízke dekorácie, ktoré neprekážajú vo výhľade. Stôl môže ozdobiť aj misa s ovocím či orechmi alebo sladkosťami. Využiť môžete aj klasické alebo trblietavé sklenené gule, stužky či konfety.
5. Tradícia
Tradícia velí, že rodina môže zasadnúť k pripravenému stolu, akonáhle na nebi vyjde prvá hviezda. Podľa povery by sme mali štedrovečernú tabuľu prestrieť pre párny počet ľudí. V prípade nepárneho počtu by sa mohlo v budúcom roku votrieť do domu nešťastie. Jedno prestreté miesto by pritom malo zostať prázdne - pre náhodného osamelého hosťa alebo ako spomienka na tých, ktorí nás opustili au spoločnom stole s nami už nezasadnú. Na stole by nemala chýbať vetvička imela, ktoré vraj prináša do domu šťastie, lásku a spokojnosť. Kto si chce zaistiť, že sa ho budúci rok bude držať šťastie a peniaze, mal by pod obrúsok položiť kaprie šupinu alebo pod tanier mincu. Od štedrovečerného stola by nemal nikto po celú dobu večera vstávať, ani gazdinka, a to preto, aby sa rodina na ďalšie Vianoce opäť zišla.
zdroj: Veba
Autor: InHaus.cz