Dózy a nádoby na potraviny pomáhajú neplytvať jedlom aj upratať
Základom upratané kuchyne rozhodne nie je len dostatok zásuviek a skriniek v obrie kuchynskej linke, kam sa dá všetko schovať. Potrebujeme vhodné organizéry, dózy a nádoby na potraviny. Tie vie naviac chrániť potraviny a predlžujú ich životnosť.
Upracte si v kuchyni aj vo špajze
Z potravín dokáže byť v kuchyni poriadny neporiadok. Každý je skladujeme inde. Kto má špajza, prípadne potravinou skriňa, väčšinou v nej. V týchto prípadoch obvykle bojujeme s príliš hlbokými policami, ktoré znepřehlednění, čo v nich máme. Často si vypomáhajú rôznymi škatuľami od topánok. To však rozhodne nie je ono.
Vhodné je zaobstarať si najlepšie plastovej krabice s vrchnákmi, ktoré sú stohovateľné a dostatočne veľké. Potraviny potom do nich roztriediť podľa druhu a opísať obsah. Takže napríklad rôzne prídavné látky do pečenia, ako je sušené droždie, jedlá sóda, vanilkový či škoricový cukor, želatína a pod. Do jednej. Potreby k zaváranie, ako je Deko, želírovacie pomôcky, kyselina citrónová a ďalšie zas do inej. Veľký zásobník budeme potrebovať na balíčky s cestovinami. Naopak. Baleným čajom je najlepšie vyčleniť veľkú hlbokú zásuvku. Keď ju nemáte, opäť pomôže plastový zásobník.
Kam s potravinami bez obalu?
Je jedno, či je už bez obalu kupujete, či sú v nedostatočnom obale zabalené. Takými sú napríklad múky (hladká, špeciálka, polohrubá, hrubá, ražná chlebová pod.), Cukry (krupica, práškový, trstinový), soľ, ale aj škroby (zemiakový, kukuričný). Ďalej potom ryže a ďalšie často používané obilniny a strukoviny. Kam s nimi?
Niektoré potraviny potrebujeme vo väčšej zásobe. Na rôzne druhy múky, cukry apod. Sa hodia veľké zásobníky, ktoré pojmú 5 až 10 kg týchto surovín. Nechávať je iba v papierovom obale znamená riskovať ich znehodnoteniu, napr. Mole, vlhkom a pod.
Každá z týchto dôležitých potravín by však mala byť po ruke aj v menšej dóze, ktorá pojme približne 1 kg suroviny. Hladkú múku, kryštál cukor, práškový cukor a soľ sa hodí umiestniť do dózy blízko platne a kuchynské dosky. Do dóz sa hodia presypať aj tie obilniny a strukoviny, ktoré používame často a vo väčšom množstve - u nás doma je to potrebné klasická ryža a väčší krúpy. Naopak, strukoviny, u ktorých použijeme vždy celé balenie, a takto zabalené je už aj kupujeme, sa presýpať neoplatí (opäť príklad od nás z domu: šošovka - rôzne druhy, fazuľa, pohánka a pod.). Skladujeme ich dohromady v nejakej veľké plastové debne s uzáverom, alebo napríklad na samostatnej polici potravinové skrine či v zásuvke komody na potraviny.
Nádoby do chladničky
Vhodné nádoby a dózy na potraviny potrebujeme aj do chladničky. Pokiaľ si všetky takto čisto ukladáme, rovnako tak ako Nezjedené zvyšky, dokáže byť naše chladničky dokonale čistú aj bez otravného častého umývania. Naviac vďaka tomuto systému predlžujeme životnosť potravinám. Taktiež nám chladničky nezačne zapáchať a pachy z aromatickejší potravín sa nám neprenesú na ostatných. V podstate platí, že čo nie je v chladničke v uzavretom tégliku, patrí do dózy. Optimálne plastové a hranatého tvaru, ktorý je skladnejší.
Luxusné dózy pre krásnu kuchyňu
Niektoré dózy sú ukryté, iné naopak potrebujeme alebo chceme vystaviť. Tie, čo sú vidieť, by mali mať pekný dizajn korešpondujúce so štýlom našej kuchyne. Všeobecne platí, že by sme si gro dóz mali kúpiť v jednom štýle a najlepšie z jednej série. Kuchyňa potom vyzerá jednotne, všetko máme kompatibilné a zameniteľné. Do toho si ale občas môžeme dopriať nejaký pekný dizajnový kúsok. Trebárs dózu na obľúbené zdravé sušienky, ktoré máme po ruke vždy ku káve, alebo na sušené ovocie, na ktoré chceme nalákať deti miesto na nezdravé cukríky.
Autor: InHaus.cz