Zmena dispozície bytu môže zásadne premeniť celé bývania.
Rekonštrukcia a stavebné úpravy v bytoch nie sú nič neobvyklé, rad bytov svojim usporiadaním nezodpovedá predstavám a potrebám majiteľov, ktorí preto pristupujú aj k radikálnejším zmenám, ako sú zmeny dispozície bytu. Staré panelákovej byty tak môžu vďaka šikovným zásahom architektov a stavebných firiem ľahko vyzerať ako moderné byty v novostavbe. Zmenu dispozície rieši najčastejšie staršie páry, ktorým zostávajú nevyužité miestnosti po deťoch, alebo naopak mladé rodiny, ktoré majú priestoru málo.
Zmena dispozície bytu so sebou často prináša nutnú byrokraciu
Úpravu bytu, ktorá vyžaduje zložitejšie stavebné zásahy, je dobré zveriť do rúk odborníkov, najmä v prípade, kedy bude potrebná súčinnosť s úradmi. Pri zmene dispozície bytu, kedy budete zasahovať do nosných prvkov budovy, budete potrebovať stavebné povolenie. Ak, sa mení spôsob užívania miestnosti alebo dispozície bytu bez zásahu do nosných konštrukcií, je nutné stavbu minimálne ohlásiť na stavebnom úrade. Pri jednaní s úradmi ale bude vždy nutné predložiť projektovú či stavebnej dokumentácii. Odporúčam sa preto radšej poradiť s odborníkmi.
Aká dispozície je tá pravá?
Okrem pridávanie alebo uberanie priečok a múrov medzi spálňami či detskými izbami, sa ponúka aj otázka, ako naložiť s priestorom kuchyne a obývačky, alebo či prepojiť alebo oddeliť WC a kúpeľňu. Dlhodobým trendom, predovšetkým u kuchyňou s obývacou izbou, je ich prepájanie a zväčšovanie spoločného obytného priestoru. Minimalizmus a vzdušnosť miestností dnes hrajú kľúčovú úlohu už pri samotnom výbere bytu. Množstvo malých oddelených ale stiesnených miestností dnešné trendy príliš nefandí.
Tiež úprava dispozície kúpeľne a WC môže byť vítanou zmenou pre pokojný chod domácnosti, najmä pokiaľ ju zdieľa viac osôb. Ak to priestor umožňuje, praktickú variantom môže byť ich oddelenie, kedy môžu miestnosti využívať naraz a vzájomne si priestory neblokujú.
Zmeny si potom často vyžiada aj príliš veľký byt, ktorý má nevyužité miestnosti navyše. Či už slúžili ako ďalšie izby, alebo často stiesnené miestnosti zázemie bytu. "V prípade, keď riešite, ako naložiť s nevyužitými priestormi, ponúka sa tu niekoľko možností. Napríklad to môže byť ich prepojenie s obývacou izbou a kuchyňou do väčšieho spoločného priestoru, ktorého veľkosť oceníte predovšetkým pri stretnutiach s rodinou alebo priateľmi. U malých miestností, ktoré slúžili ako oddelené izby, môžete zvoliť aj ich prepojenie a urobiť si z nich napríklad pracovňu, telocvičňu alebo izba pre hostí s vlastným sociálnym zariadením, "dopĺňa architekt Radek Jiránek z ateliéru Archikultura.
Ako vyriešiť úložné priestory
Úložné priestory hrajú kľúčovú úlohu vo všetkých bytoch. A práve počas rekonštrukcie sa často hľadá ich najvhodnejšie riešenie. Možno ich koncipovať niekoľkými spôsobmi - klasickými skriňami, vstavanými skriňami na mieru alebo samostatnú miestností, ktorá bude slúžiť ako šatňa. Ak máte dostatok priestoru, potom práve samostatná miestnosť určená ako šatňa môže vyriešiť neusporiadanosť a interiér preplnený vecami alebo zbaviť miestnosti zbytočných skríň navyše.
Autor: InHaus.cz