6 tipov, ako sa pri rekonštrukcii bývania nerozejít
Rekonštrukcia bývanie stretne v živote každého z nás, niektoré aj niekoľkokrát. Máme svoje predstavy, skúsenosti, obľúbené materiály a značky, oplývame mnohými zručnosťami. Veľmi slušný vklad pre vytvorenie útulného domova. Ovšem bývanie sa netýka len nás, ale aj našich partnerov a tí môžu mať hocikedy opačný názor. Nezostáva nám potom nič iné, než nájsť spoločný kompromis. A ako najlepšie porozumieť potrebám druhých?
1. Najskôr hľadajte kompromisy
Načúvajte jeden druhému. Predstavy o spoločnom bývaní sa často líšia. On chce kuchynskú linku do tvaru písmena L, ona chce "ostrovček" uprostred miestnosti. Pokúste sa nájsť kompromis. Dajte si dohromady pre a proti a vyberte najlepšie riešenie. Pre jednu zľavu z predstáv o tvare a môžete naopak vybrať farbu a materiál.
2. Nie je nad rady odborníkov
Keď má partner iný alebo opačný názor, nemusí to hneď znamenať, že je zlý. Ak potrebujete druhého presvedčiť o svojej pravde, podeľte sa o názor s odborníkmi. Finanční poradcovia, projektanti a architekti pomôžu nájsť ideálne riešenie vďaka svojim prevereným skúsenostiam. Odborník a dobre mierená rada už zachránili nejeden vzťah.
3. Pýtajte sa susedov, porovnávajte
Dobrým príkladom môžu byť aj vaši susedia, priatelia alebo kolegovia. Rady a názory ľudí z blízkeho okolia nemusí byť vždy odbornej, ale prinajmenšom poslúži ako dobrá inšpirácia. Dozviete sa, ako to funguje v iných domácnostiach.
4. Nepodliehajte za každú cenu moderným trendom
Uvážte, či chcete mať ten najmodernejší interiér, ktorým ohromíte prvej návštevy, alebo sa chcete každý deň prebúdzať s pocitom útulného "doma". Hoci vypočujete nejeden názor od príbuzných, ako a čo je najlepšie, zariaďte si svoj príbytok radšej tak, aby sa v ňom páčilo hlavne vám, a nie aby vyzeral ako vystrihnutý z časopisu o bývaní.
5. Nepreceňujte svoje schopnosti
Klobúk dole, ak sa rozhodnete rekonštruovať bývanie svojpomocne. Ale dávajte pozor, aby ste neprecenili svoje schopnosti. Naprávanie chýb zapríčinených vaším kutilstvím môže vašej pôvodne nízku investíciu vo finále predražiť. A konflikt je na svete. Prediskutujte s partnerom, či nie je lepšie si priplatiť a nájsť kvalitného remeselníka, ktorý dobre odvedie svoju prácu. Ušetrí vám tým aj hádky nad tým, čí že to vlastne bola vina.
6. Trvajte na zmluve
Nepúšťajte sa do zmien "na dobré slovo". So správne formulovanou zmluvou sa nielen vyhnete hádkam, ale aj starostiam v prípade reklamácie. Venujte pozornosť popisu plánovaných prác, dodávanému materiálu apod. U podpise zmluvy buďte obaja a vzájomne prediskutujte jej obsah. Ak si nie ste istí, radšej využite právnu pomoc. Remeselníci by nemali bez vášho súhlasu robiť žiadne zmeny a zmluva vám pomôže zaručiť, že všetky postupy naozaj dodrží.
zdroj: Raiffeisen stavebná sporiteľňa
Autor: InHaus.cz