Ako správne vyvetrať a mať doma vždy čerstvý vzduch?
Vyvetrať vydýchaný vzduch v miestnosti je jednoduché. Proste otvorte okno as ním dovnútra vpustíte veľa čerstvého vzduchu. A s ním aj všetky alergény, prach a iné nečistoty, ktoré na vás číhajú v mestách i na dedinách. Je snáď lepšie zostať zabarikádovaný doma a čakať na zvyšujúce sa úroveň oxidu uhličitého?
Nezabudli ste vyvetrať? Vydýchaný vzduch môže byť príčinou rýchlo nastupujúci únavy.
Dýchateľný čerstvý vzduch je v domácnosti každou sekundou ovplyvňovaný zo všetkých strán. Zhoršiť podmienky môže používanie chemických čistidiel, parfumov alebo napríklad sprejov na topánky, ale aj prítomnosť opereného alebo chlpatého maznáčika.
Zbaviť sa prachu alebo roztočov môžete všelijako. Okrem upratovania a luxovaní tiež pravidelným praním oblečenia - podľa niektorých zdrojov by ste mali prať raz týždenne. Aj vo stopercentne sterilnom prostredí na vás však bude vždy číhať iná komplikácia - oxid uhličitý.
Tichý zabijak oxid uhličitý
Oxid uhličitý je ťažší ako vzduch a pri vyššej koncentrácii spôsobuje únavu i ďaleko horšie následky. Jeho podiel v nevetranom priestore sami zvyšujeme dýchaním. V prípade väčšieho počtu ľudí v malej miestnosti pritom môže ísť o prekvapivo nebezpečné hodnoty.
Ak by vás zaujímala bližšie čísla, môžete zainvestovať do merača koncentrácie CO2. Napríklad v percentách tak môžete ľahko sledovať, koľko oxidu uhličitého sa práve vyskytuje vo vzduchu v miestnosti.
Ako si výsledky vyhodnotiť?
Už pri dosiahnutí hranice 0,1% sa môžete začať cítiť ospalo. V prípade 0,5% podielu CO2 vo vzduchu dochádza k zrýchleniu tepu a pri koncentrácii väčšej ako 4,5% môže nasledovať až strata vedomia a následná smrť.
Vetrať by sa malo intenzívne - pokojne krátko, hlavne ale častejšie.
Riešenie problému: vetranie
Vetrať by sa malo častejšie, než je väčšina z nás zvyknutá. Ako teda správne vetrať ? Vo chvíli, keď začnete pociťovať únavu, už je neskoro. Než sa ohrozovať vo vlastnej obývačke, vždy je lepšie otvoriť okno aj na tú najrušnejšie ulici. Ešte zdravším spôsobom, ako zabezpečiť pravidelné vetranie, je inštalácia prívodných prvkov vzduchu alebo klimatizácie a vetranie s rekuperáciou.
- Prívodný prvky vonkajšieho vzduchu
Prívodné potrubie zabudované v stene obsahuje prachové filtre alebo sieťky proti hmyzu, takže dovnútra prúdi len čistý vzduch. Alternatívne sa prívod vonkajšieho vzduchu dá inštalovať nad okno alebo za radiátor. V takom prípade sa čerstvý vzduch môže ďalej ohrievať a v zime vykurovať miestnosť.
- klimatizácia
Klimatizácia sa hodí tam, kde nepotrebujete meniť vzduch za čerstvý, ale iba znížiť jeho teplotu a prípadne vlhkosť. Do jednotlivých miestností si stačí zaobstarať klimatizáciu lokálne. Pokiaľ ale túžite po chytré domácnosti s možnosťou rekuperácie a s úpravou vzduchu vo všetkých izbách, oplatí sa centrálna klimatizačná jednotka.
- Vetranie s rekuperáciou
Vetranie s rekuperáciou sa používa predovšetkým v pasívnych a nízkoenergetických domoch. Príjemne čerstvý vzduch je potom možné v dome udržiavať v lete aj v zime, kedy navyše pri výmene vzduchu dochádza len k minimálnym stratám tepla. Rekuperácia vie aj ušetriť. S viac než 50% úsporou môže fungovať ako lacné kúrenie.
Autor: InHaus.cz