Krásne solárne panely? Výroba energie zo slnka nemusí hyzdiť vašu strechu
Možno si pod solárnymi panelmi predstavíte neforemné kvádre, ktoré môžeme zahliadnuť niekde na poliach alebo nie zrovna estetické fotovoltaické panely na strechách slovenských domov. Lenže moderné solárne panely nemusí byť vôbec vidieť, alebo je na streche ani nezazrie. Pozrite sa na niekoľko šikovných i štýlových riešenie, ako vyrábať energiu zo slnka v rodinnom dome bez kompromisov na vzhľade príbytku.
Neviditeľná solárna strecha od Tesly
Ako vyzerajú neviditeľné solárne panely? Ako solárne tašky Tesla , pretože je nerozoznáte od obyčajnej strešnej krytiny. Výrobok od energetickej divízie spoločnosti Tesla, ktorá sa preslávila skôr rýchlymi elektromobily, je kombináciou solárnych a klasických šindľov, ale oba typy vyzerajú úplne rovnako.
Solárne strechy od Tesly sa zatiaľ u nás nepredávajú. Majú mať bezkonkurenčnú odolnosť, pretože tieto strešné tašky údajne odolajú aj ľadové guľu letiaci rýchlosťou 160 km / hod.
Solárna elektráreň schovaná za žalúziami
Ďalšie vychytávku medzi solárnymi panelmi predstavil startup SolarGaps. Ich zariadenia na výrobu energie zo slnečných lúčov totiž schovali do špeciálnych žalúzií. Lamely žalúzií sa pohybujú počas dňa tak, aby maximalizovali zachytené slnečné svetlo a teda aj výrobu elektriny.
Podľa firmy majitelia chytrých žalúzií môžu znížiť úspory za elektrinu až o 70%. Veľkú časť úspor ale startup vidí vo finančných prostriedkoch ušetrených za klimatizáciu , čo sa zas toľkých českých domácností netýka.
Okná, ktoré vyrábajú elektrinu
Ak vám zrovna neladí chytré žalúzie od SolarGaps s interiérom vášho domova, možno vás zaujme novinka od firmy SolarWindow. Vedci totiž vyvinuli špeciálnu vrstvu, ktorú môžu naniesť na sklo či plasty, aby zachytila slnečné lúče.
Revolučná technológia má vraj vyrobiť dokonca 50-krát viac energie ako klasické fotovoltaiky, však celý projekt je zatiaľ vo fáze vývoja. K domácnostiam sa tieto zázračná okná dostanú najskôr koncom roka 2018 alebo skôr neskôr.
Použité fotografie: Tesla, SolarGaps, SolarWindow
Autor: InHaus.cz