Lofty - netradičné a veľkorysé bývanie
Bývanie v loftoch sa tešia stále väčšej obľube. Jedná sa o veľmi atraktívne bývanie ateliérového typu, zhodným znakom loftov je nadštandardná veľkosť obytného priestoru, vysoké stropy a otvorený priestor bez umelo vytvorených priečok. Industriálny charakter dokladajú zachované pôvodné materiály ako neomietnuté tehly, betón či železo.
Pre milovníkov štýlového a priestranného bývania sú lofty veľmi lákavou variantom. Interiéry týchto bytov je možné vidieť najmä v zahraničných filmoch. Jedná sa o byty vytvorené v objektoch slúžiacich pôvodne ako továrne. Po mnohých podnikoch ostali prázdne a veľké priestory, niekde síce chátrajú, inde je ale objavili developeri a dali im novú šancu v podobe nevšedných bohémskych bytov. Vznikajú dokonca stavby úplne nové, práve v štýle starých tovární, také autentické kúzlo ale nemajú.
Lofty sú dôkazom toho, že aj zo zanedbané továrne ide urobiť luxusné bývanie. S takýmito prípadmi sa stretneme najmä vo štvrtiach amerických miest. Vzdušné prominentné byty nenesú ani známku toho, o ako nevyužitý priestor skôr išlo. Pre niekoho väčšie, pre iného menšie nevýhodou môže byť to, že okolie takých budov nebýva práve pekné a malebné. Z okna vás väčšinou neprekvapia výhľad na park alebo peknú novú zástavbu.
Ako sa lofty dostali na scénu?
Ich móda začala v 60. rokoch minulého storočia, čo bolo obdobie hippies, a šírila sa veľkomestami celého sveta, predovšetkým vo Francúzsku, Veľkej Británii a Amerike. Veľmi krásnu ukážkou premeny priemyselných stavieb sú londýnske doky. Pred niekoľkými rokmi dorazila táto módna vlna aj k nám. Môžeme predpokladať, že sa tento trend bude rozvíjať, pokiaľ mu dáme šancu.
Luxusné bývanie sa u nás buduje nielen z tovární, ale napríklad aj z poľnohospodárskych objektov, ktoré sú teraz nevyužité. S lofty pravými aj nepravými sa stretneme hlavne v Prahe, napríklad na Palmovke, v Holešoviciach alebo na Smíchove. Rad priemyselných štvrtí sa pomaly premieňa v elegantnej a vkusné bývanie. Na prestavbách sa podieľajú tí najlepší architekti, oživenie starých budov s odlišným pôvodným využitím je pre nich veľkou výzvou. V Prahe je stále z čoho tvoriť, to sa o mnohých mestách vo svete už povedať nedá. Čo sa týka loftov v novostavbách, majú síce štýl, ale už nejde vytvoriť tú pravú čarovnú atmosféru. Aj tak sa jedná o netradičný a atraktívne bývanie, ktoré nemáva konkurenciu.
Bývanie v loftoch bolo najprv nízkonákladové, ideálny pre mladých ľudí, bohémy a umelcov, a to aj kvôli umiestnenie v priemyselnej zóne. Dnes ale začína ísť o luxusné trend, ceny rastú a len tak niekto si loft nemôže dovoliť. Tieto priestranné byty sa stávajú súčasťou nadštandardu a majú punc originality. Nájdete ich predovšetkým v atraktívnych lokalitách mnohých svetových metropol.
Netradičné usporiadanie priestoru
Typickým znakom loftu je veľmi vysoký strop, byt máva spodnú a hornú časť. Priestory sú veľké, bez zbytočných priečok a predelov. Je tu možnosť vybudovať nápaditá poschodia, galérie, presklené steny a úložné priestory. Dobre môžu vyzerať aj neopracované múry, ktoré odhaľujú krásu pálených tehál alebo napríklad oceľových nosníkov. Bývať na takom mieste znamená luxus, romantiku, vzdušnosť, voľnosť a netradičné usporiadanie priestoru. V zariaďovaní a vymýšľanie konceptu sa vybláznia hlavne kreatívni ľudia. Možno si budete pripadať ako vo filme. Ide o bývanie pre milovníkov veľkých priestorov, charakter je odlišný ako u bytu klasického sa striktne oddelenými miestnosťami. Plocha býva veľká a možno realizovať veľa nápadov. Určitou nevýhodou je absencia bezbariérového prístupu. Bývanie v loftoch sa hodí najmä pre mladých ľudí bez detí a zdravotných obmedzení. Obstarávacia cena býva dosť vysoká, ide ale o dobrú investíciu do budúcnosti.
Foto: Flickr.com
Autor: Magdalena Vašková