Zelené strechy sú návratom k prírode
Tradícia zelených čiže vegetačných striech siaha do ďalekej histórie. V dnešnej dobe nachádzajú opäť svoje uplatnenie, majú veľký prínos predovšetkým pre mestskú zástavbu. Pôsobí pozitívne na ľudskú psychiku, sú dôležitým estetickým prvkom a zároveň chráni budovy pred nepriaznivými vonkajšími faktormi.
Strechy vysadené vegetáciou vracia originálnym spôsobom zeleň do miest. Veľkoplošná výstavba zaberá veľa pôdy a toto je čiastočná kompenzácia. Rastliny môžu redukovať mestské znečistenia a zlepšovať vlhkosť ovzdušia. Svojím vzhľadom zelené strechy znižujú stres a napätie. Pri správnom architektonickom riešení môžu byť určené aj pre relaxáciu. Aj keď pozitívnych vlastností a argumentov je veľa, ide o prvok, ktorý sa rozširuje len veľmi pozvoľna.
Súvrstvia vegetácie znižuje tepelné straty budovy, prispieva k tepelnej stabilite a chráni konštrukciu voči UV žiareniu. Zanedbateľné nie je ani zníženie odvodu zrážkovej vody do kanalizácie. Existujú klasické Zeminove systémy, ktoré vyžadujú pevnejšie konštrukciu. Tie musia mať drenážne, filtračné, hydroakumulačnú a separačné vrstvy. Špeciálne vegetačné panely ale celý proces uľahčujú, združujú všetky tieto funkcie dohromady a nie je treba také dimenzovanie nosnej konštrukcie, pretože strecha je skrátka ľahší. Tieto dosky majú dobrú drenážnu kapacitu a veľkú vodnú priepustnosť. Poskytujú dostatok vzduchu pre korene, zadržujú vodu a dokážu dobre znižovať tepelné straty budovy.
Zelené strechy vytvárajú estetickejšie prostredia a stávajú sa útočiskom pre vtáctvo, hmyz a ďalšie drobné živočíchy. Rozsievajú sa trávnym porastom, možné je ale aj vysádzanie kvetinami, drevinami alebo dokonca zeleninou. Pre výber konkrétneho vegetačného systému a rastlín je potrebné zistiť, čo všetko je na danej streche možné, a čo už nie.
Medzi základné faktory patrí nosnosť konštrukcie, sklon strechy a možnosti následnej údržby. Lepšie je navrhnúť vegetačná strechu pri novostavbe než ju vykonávať pri rekonštrukcii. U nového domu totiž dopredu zohľadníme zvýšené zaťaženie. Vegetačná vrstva je pomerne dosť ťažká. U niektorých starších stavieb nám ich konštrukcie a statika vysnívanú realizáciu skrátka nedovolí. Vďaka ľahším vegetačnom panelom sú ale možnosti trochu širšie.
Strechu môžeme poňať ako extenzívne, ktorá je nenáročná na realizáciu i údržbu, ale užijeme si iba jej estetickú stránku. Zato intenzívna zelená strecha je akousi záhradou a streche. Musíme sa o ňu síce riadne starať, ale na oplátku ju môžeme funkčne využívať pre relaxáciu. Umožňuje totiž pohyb osôb. Súčasťou starostlivosti o strechu je takmer všetko, ako u klasickej záhrady, teda starosť o rastliny aj ich zavlažovania.
Zelené strechy sa dajú realizovať takmer na všetkých stavbách, ktoré to konštrukčne dovolí. Najčastejšie sa s nimi stretneme v mestách, a to nielen na rodinných domoch, ale predovšetkým na komerčných alebo administratívnych budovách.
Foto: Zdroj uvedený v detaile fotografií.
Autor: Magdalena Vašková