7 najčastejších chýb pri zariaďovaní kuchyne
Kuchyňa patrí medzi najdôležitejšie miestnosti v interiéri. Práve jej zariaďovaním väčšinou pri celkovej rekonštrukcii alebo poskytovaniu novostavby začíname. Dopustíme Ak sa niektorých chýb, zostanú nám vo finále iba oči pre plač. Omylov môže byť prakticky nekonečné množstvo. My sa zameriame na tie najčastejšie a tiež nefatálnější, ktorých opravy vás môžu stáť ako veľa nervov, tak predovšetkým peňazí!
1. Správne rozvrhnutie rozvodov
Pred realizáciou kuchyne musíte mať jasne premyslenú jej konkrétnu podobu. V rámci projektu je nutné brať ohľad na celkové usporiadanie rozvodov. Prívod plynu bude hneď pri varnej dosky, rozvody elektriny sa rieši tak, aby zásuvky boli prístupné a aby konkrétny kabeláž viedla priamo k spotrebičom. Samozrejmosťou musí byť aj precízne lokalizácia odpadových rúr a prívodu vody. Dbajte na to, nech ústi v mieste drezu, prípadne u umývačky riadu.
2. Rozmiestnenie jednotlivých zón
Logické usporiadanie kuchyne by sa malo stať samozrejmosťou. Princíp je vcelku jednoduchý. Potraviny sa musí najprv vytiahnuť, umyť, nakrájať a následne pripraviť. Blízko seba by teda mali byť zóna uschovanie potravín , ktorej hlavnú časť tvoria chladničky, a drez s pracovnou doskou. Rovnako tak musíte nevyhnutne myslieť na to, aby po ruke boli rúra a varná doska. Veľakrát sa kuchyne naprojektuje tak, že práve rúra alebo sporák sú až na jej konci. Prenášať horúce pokrmy v hrncoch dlhšiu trasu je umením, ktoré si radi odpustíte ...
3. Mizerné osvetlenie priestoru
Slnko je bezpochyby najlepším a najprirodzenejším zdrojom svetla. Nie všade sa však v priebehu dňa dostane. Preto je treba precízne najlepšie LED pásiky osvetliť pracovnú plochu. Svietidlo býva integrované aj v digestore . Nezabudnite ani na celkové osvetlenie kuchyne. Výbornou voľbou sú úsporné LED panely.
4. Nie všade dosiahnete
Ak si skrinky umiestnite príliš vysoko, určite vás nebude baviť neustále přisunování stoličky, aby ste do ich útrob vôbec dosiahli. Pri ich navrhovaní myslite hlavne na tú správnu výšku. Pokojne si vyskúšajte na dané miesto siahnuť ešte pri hrubej stavbe. To isté platí aj o pracovnej ploche. Tá by mala byť cca v úrovni pásu, alebo niečo málo pod ním.
5. Nekvalitné kovania
Kuchynské skrine otvárate suverénne najčastejšie zo všetkých. Ak vám odídu pánty, ste doslova namydlený. Ich nákup nemusí byť práve lacnou záležitosťou. Navyše stratíte čas. Výbornou voľbou je značkové kovanie, ktoré by malo vydržať naveky. Jeho ovládanie bude úplne intuitívne a jednoduché. Takéto vytiahnutie a následné vloženie zásuvky je úplne pohodové.
6. Minimum úložného priestoru
V kuchyni musíte mať uschované nielen všetky hrnce a pekáče, ale aj príbory či taniere. Zabudnúť pritom nemožno ani na mnohé roboty a inú techniku. A čo také korenie, suroviny alebo čaju a čistiace prostriedky? Úložným priestorom skrátka nešetrite!
7. Nekvalitné podlaha
Aj vaša kuchyňa si zaslúži spoľahlivú podlahu. Vyvarujte sa použitia linolea, ktoré sa pokazí pri dotyku ostrého noža, ktorý vám niekedy iste spadne. Často sa volí klasická dlažba. Pod tu ale nezabudnite integrovať podlahové vykurovanie. Hodiť sa však môže aj toľko vychvaľovaný vinyl.
Tu nájdete tisíce fotografií pre inšpiráciu na krásnu kuchyňu
Autor: InHaus.cz