Potrpíte si na teplé jedlo? Bez hrnca a nože neuvaríte
Skúsené gazdinky vedia, že kuchyňa je kúzelné miesto plné malých pomocníkov, uľahčujúcich každodennú prípravu pokrmov pre celú rodinu. A len ony majú prehľad, v ktorom šuplíku sa nachádza nože, v akej skrinke sú hrnce, lívanečník a zapekacia misa. Práve toto kuchynské náčinie, ktoré často nie je na prvý pohľad vidieť, preukazuje najväčšiu službu. Bez čoho sa v kuchyni nezaobídete vy?
Hrnce, panvice, pekáče
Či už budete pripravovať rýchlu večeru, alebo sa pustíte do náročného nedeľného obeda, bez hrncov, aspoň jednej panvice a pekáče neurobíte skrátka nič. Teraz už len záleží na tom, o aké riad vlastne ide. V súčasnej dobe máme k dispozícii niekoľko materiálov, z ktorých sa riad vyrába.
Aj napriek vznik inovatívnych materiálov si smaltové riadu zachováva nejedného priaznivca. Predovšetkým je to kvôli príjemnému, často farebnému prevedenie, ktoré v nás prebúdza spomienky na prázdniny u babičky v detstve. Faktom zostáva, že smaltové riadu vyžaduje šetrné zaobchádzanie, inak hrozí jeho popraskaniu.
Nerezové riady už nie je na trhu žiadnou novinkou. Kvalitný nerez spoznáte podľa jeho hrúbky a prítomnosťou termoakumulačního sendvičového dna. Nerezové riady má dlhú životnosť, pokrmy v ňom pripravované sa len tak nepripáli.
Manipulácia s liatinovým riadom síce nie je pre jeho hmotnosť úplne jednoduchá, však námahu úplne vynahradí dlhodobou životnosťou. Odolá poškriabaniu čistiacimi prostriedkami, neohrozí ho ani pichnutie vidličky.
Určitou novinkou je plastový riad, konkrétne pekáč vyrobený z kryštalického polyméru. Tento možno dať do elektrickej i plynovej rúry. Báječne znáša ako vysoké, tak i veľmi nízke teploty - umiestnenie do chladničky alebo aj do mrazničky nie je problém.
K ďalším hojne využívaným materiálom na výrobu riadu patrí teflón, titán, keramika.
Bez ostrého noža ani chlieb nerozkrojíte
Tupé, nekvalitné nože sú nočnou morou nejednej kuchárky. Rovnaké utrpenie prináša aj neúspešná snaha ukrojiť hovädzí steak nožom určeným napríklad na pečivo alebo na ovocie. Vlastniť preto celú sadu nožov je v kuchyni nevyhnutné. Rovnako ako v prípade riadu, aj nože sa vyrába z rôznych materiálov. Obvyklé sú oceľové, titánové a keramické.
Naprostý základ je kuchársky nôž. Spoznáte ho podľa široké, tvrdé čepele. Umožňuje pohybovať nožom do strán, krájať kolísaním. Dĺžka čepele sa bežne pohybuje v rozmedzí 14 až 36 cm.
Japonský nôž predstavuje ideálny variant pre krájanie mäsa, ovocia a zeleniny, ale aj byliniek. Naozaj vysoká čepeľ s prehnutým ostrím býva dlhá spravidla 14, alebo 17 cm.
Čínsky nôž môže byť vďaka jeho vzhľadu často mylne zamieňaný za klasický sekáčik. Ide ale o oveľa ľahší nôž, umožňujúci precízne krájanie pomocou vysokej čepele s mierne prehnutým ostrím.
Univerzálnym nožom je potom ten nakrajovací. Nemá vysokú čepeľ, ostrie môže byť hladké aj zúbkované. Patrí k menším nožom - dĺžka čepeľ sa pohybuje v rozmedzí 6 až 12 cm.
V kuchyni by nemali chýbať špeciálne nože na pečivo , ovocie a zeleninu, syry, údeniny. Ďalej potom filetovací, steakový nôž a konečne aj cukrársky nôž určite nájde využitie.
Autor: InHaus.cz