Ako efektívne vykurovať v pasívnom dome?
Pasívnych domov je u nás stále viac a je to dobre. Tieto nízkoenergetické a ekologické domy sú budúcnosť. Pasívne domy majú veľmi kvalitnú tepelnú ochranu a vykurovanie tak nie je nijak zložité a už vôbec nie drahé. Ako je to s vykurovaním? Pokračujte v čítaní.
Musí sa vôbec v pasívnych domoch kúriť?
Áno, hoci je všetko dômyselne premyslené, v Českej republike panuje také klíma, že sa ani pri pasívnych domov kúrenie nevyhnete, ale jedná sa iba o 15 - 20 dní ročne. To už nie je tak strašné. V lete zasa nie je potrebné klimatizácia , pretože pasívne domy sa neprehrievajú.
Vyriešte vykurovanie a vetranie už v návrhu
Rovnako ako máte jasno o tom, že chcete pasívny dom, musíte mať jasno aj o spôsobe vykurovania a vetrania. Keďže sa jedná o ekologický dom, berte do úvahy ekológii aj pri výbere vykurovania. Myslite na ekologický prínos ako u materiálu tak energetike. Odporúčame recyklované materiály a obnoviteľné zdroje energie.
Faktory, ktoré majú na vykurovanie vplyv
Pri realizácii návrhu celého systému vykurovania zohráva úlohu niekoľko faktorov. Jedným z najdôležitejších je typ domu. Konkrétne jeho veľkosť a dispozície. Podstatná je orientácia domu a jeho kompaktnosť.
V neposlednom rade musíme spomenúť skúsenosti architekta, ktorý pasívny dom navrhuje a tiež skúsenosti a znalosti špecialistov na vykurovanie a vzduchotechniku, ktorého práca je pre správne fungovanie pasívneho domu kľúčová.
Viete, čo je rekuperácia?
Pasívne domy pracujú na jednom z hlavných princípov, a to lacno získať a udržať teplo v dome. Cieľom je tak zabrániť nekontrolovateľnému úniku tepla z domu preč. Výrazný vplyv na to má tepelná izolácia a rekuperácie.
Rekuperácia v pasívnom dome zabezpečuje odovzdanie tepla medzi vzduchom odvádzaným z domu preč a vzduchom, ktorý do domu prichádza. Vďaka tejto výmene sa v interiéri prakticky nemení teplota a v dome je aj v zimných mesiacoch stála teplota 16 ° C.
Preto sú tak pasívne domy nenáročné na vykurovanie, v období kedy vám 16 ° C nebude stačiť, tak si přitopíte na požadovanú teplotu. Rekuperácia sa využíva tiež na ochladenie miestnosti, kedy sú súčasťou rekuperačné jednotky tiež chladiace jednotky .
Aké sú riešenia vykurovania pasívnych domov?
v Súčasné dobe je celý rad možností ako získať energiu, ale nie všetky sa hodia pre pasívne domy. Napríklad elektrická energia nemôže byť jediným zdrojom, pretože má nevhodný faktor energetickej premeny a dom by nespĺňal predpis pre PENB.
Menej vhodná je tiež energie zo slnka. Solárna energia patrí síce k lacným zdrojom, ale v Českej republike je v zime málo slnečných dní a je potrebná vysoká spotreba tepla. Naopak, v lete by bolo, kvôli veľkému množstvu slnečných dní energie príliš.
Naopak veľmi vhodné sú tepelné čerpadlá . Stačí menšie tepelné čerpadlo s nižšími prevádzkovými nákladmi. Ich prednosťou je využitie zvýhodneného tarifu u na chod ostatných domácich spotrebičov.
Tepelné čerpadlo pracuje so zvyškovým teplom od rekuperačné jednotky a vďaka tomu sa náklady na spotrebu energií výrazne znižujú. Bezpochyby je výhodou tepelného čerpadla tiež absencia komína a tiež nie je potrebné žiadne palivo.
Skúste to s biomasou
Na začiatok, biomasa je rastlinné palivo (piliny, slama, kôra), ktoré je lisované do peliet alebo brikiet. Ide o obnoviteľný zdroj s nízkou záťažou pre životné prostredie. Vo vzťahu k pasívnemu domu je ideálny ako palivo pre malé krbové kachle na pelety alebo brikety.
Autor: InHaus.cz