Kúrite kotlom? Prinášame prehľad povinných revízií, vďaka ktorému sa vyhnete pokutám
Ak vykurujete plynom alebo pevnými palivami, máte zákonnú povinnosť vykonávať pravidelné revízie alebo kontroly. Tie sa netýkajú iba majiteľov elektrokotlov, ktoré sú konštrukčne jednoduchšie a neprebieha v nich žiadne spaľovania. Čo všetko je potrebné urobiť, aby ste zbytočne neriskovali pokutu alebo bezpečnosť, sa dozviete v tomto prehľade.
Kotly na pevné palivá
Najnovšia zmena zákona sa týka kategórie kotlov na pevné palivo. Podľa zákona o ochrane ovzdušia musí do konca roka 2016 prejsť všetky kotly na pevné palivo revízne kontrolou. Táto povinnosť sa týka všetkých typov kotlov na pevné palivo a za jej nedodržanie hrozia úrady pokutou až 50.000 korún. Ďalej platí povinnosť vykonávať túto kontrolu pravidelne každé dva roky. Kontrolu musí vykonať preškolený technik, najlepšie odporúčaný priamo výrobcom kotla. Pretože sa revízia novo vzťahujú aj na staršie typy kotlov, ktoré im predtým nepodliehali, museli výrobcovia zabezpečiť dodatočné preškolenie technikov. "Aj keď sme kotly na pevné palivo prestali vyrábať a ďalej sa zameriavame na čistejšie zdroje vykurovania, preškolili sme techniky aj na tento typ kotlov. Záujemcovia nájdu kontakty na našich webových stránkach alebo im ich oznámime telefonicky, "uviedol napríklad Milan Kubíček, obchodný riaditeľ spoločnosti Thermona, českého výrobcu kotlov.
plynové kotly
Pokiaľ ide o kotly na zemný plyn, má ich majiteľ jedinú zákonnú povinnosť: vykonať raz za tri roky takzvanú prevádzkovú revíziu, pri ktorej odborný technik zistí tesnosť rozvodov plynu a pripojených zariadení. Toto nariadenie sa však vzťahuje len na právnické osoby a fyzické osoby - podnikateľov. Na plynových zariadeniach, ktoré sú v osobnom užívaní občanov, nie je zákonná povinnosť vykonávať revízie a kontroly. Výrobcovia kotlov však odporúčajú vykonávať každoročne servisnú prehliadku kotla, ktorá spočíva najmä v jeho nastavenie a vyčistenie. Aj túto servisnú prehliadku by mal vykonávať iba preškolený technik. "Každoročné údržba a kotly významne znižuje jeho spotrebu a tiež je predpokladom k dlhej životnosti zariadenia. Pri nových kotlov je jej prevedenie naviac podmienkou k záruke, ktorá je napríklad pri Thermona predĺžená na 36 mesiacov, "vysvetlil Kubíček.
Komíny a spalinovej cesty
Okrem samotných kotlov majú ich majitelia povinnosť nechať odborne skontrolovať tiež komíny čiže spalinovej cesty. U kotlov na pevné palivá s výkonom do 50 kW (rodinné domy) je povinnosť vykonávať čistenie spalinovej cesty 3krát ročne alebo 2-krát v prípade sezónneho prevádzke. Čistenie je možné vykonávať svojpomocne, ale vždy platí povinnosť vykonať 1krát za rok kontrolu spalinových ciest, ktorú môže vykonávať len odborník.
Pri kotloch na plynné palivá platí zákonná povinnosť vykonávať každoročne odbornú kontrolu i čistenie spalinových ciest, teda "komínkov" vedúcich zo zariadenia. Tieto úkony vykonáva takisto kominár, nie servisný technik - kúrenár.
Protokoly o servisu si uschovajte
Kotly na plyn a tuhé palivá sú zariadenia, vyžadujúce pravidelnú odbornú kontrolu. Každá návšteva servisného technika alebo kominára by mala byť doložiteľná protokolom o vykonaných úkonoch. V prípadne nedodržania predpísaných povinností riskuje majiteľ nehnuteľnosti pokutu od úradov, prípadne aj stratu kompenzácie poisťovne v prípade vzniku poistnej udalosti. V neposlednom rade je prevádzka neseřízeného kotla nehospodárny vo výnimočných prípadoch môže viesť aj k ohrozeniu bezpečnosti a zdravia.
Tabuľka poskytuje prehľad povinných i odporúčaných servisných úkonov spojených s prevádzkou kotla. Je platná pre fyzické osoby a kotly do výkonu 50 kW. Zdroj: Thermona
Zariadenie / Úkon | Kotol na pevné palivá | Kotol na plyn |
Povinná revízna kontrola | Do konca roka 2016 a potom každé 2 x ročne | 1 x za 3 roky |
servisná kontrola | 1 x ročne (odporúčané) | 1 x ročne (odporúčané) |
Čistenie spalinovej cesty | 3 x ročne (2 krát nižšia sezónneho prevádzky) | 1 x ročne |
Kontrola spalinovej cesty | 1 x ročne | 1 x ročne |
zdroj: Kreatívne Bublina
Autor: InHaus.cz