Ako na jar upraviť vstup do domu? - Kvetinová výzdoba, svetelné doplnky či zladenie dverí s ďalšími prvkami
So stúpajúcimi vonkajšími teplotami sa otvárajú možnosti, ako zvelebiť či upraviť niektoré vonkajšie časti domu. Jednou z nich je aj samotný vchod, ktorý môže tvoriť rad nielen jarných doplnkov - kvetináče, pučiace vetvičky, popínavé rastliny či dizajnové svetelné doplnky. Základ však tvorí vchodové dvere, u ktorých sa okrem bezpečnosti a výdrže často rieši aj samotný vzhľad. Vďaka množstvu individualizáciou môžu byť najvýraznejším prvkom domu, čím ďalej častejšie sa však objavuje aj ich zladenie s ďalšími časťami stavby.
Či už staviame alebo rekonštruujeme dom, zaslúži si celková koncepcia jeho vchode minimálne rovnakú pozornosť ako napríklad podlahy či kuchynská linka. Práve priestor okolo vstupu do domu poskytuje návštevníkom a okoloidúcim kľúčový prvý dojem.
Sezónne výzdoba spríjemní príchod aj odchod z domu
Zvlášť jarné obdobie si hovorí o to, oživiť vchod do domu veselú výzdobou. V posledných rokoch si v slovenských domácnostiach vydobyli stále miesto závesné dekoračné vence na dvere. V minulosti boli k videniu hlavne o Vianociach, ale teraz zdobí dvere aj počas Veľkej noci, v čase jesennej úrody alebo v neutrálnom prevedení celoročne. Pri ich uchytávaní nie je dobrý nápad používať klince alebo vŕtať diery, tým by sa dvere mohli znehodnotiť. Praktické je použiť ohýbaný háčik, ktorý môžeme nasadiť na hornú hranu dverí a viesť z neho vlasec alebo stuhu. Niekto používa nalepovacie háčiky, ktoré pripevní hore nohami na vnútornú stranu dverí a vedie prichycovacie povrázok odtiaľ. Na dozdobenie dverí je možné siahnuť tiež po samolepkách.
Sú to však práve dvere, ktoré z hľadiska celého vchodu do domu dominantným prvkom. Pre rad ľudí je u nich kľúčová predovšetkým bezpečnosť, opomínať by sa však nemala ani praktickosť či celkový dizajn. Vchodové dvere by mali pôsobiť elegantne a zároveň pevne. Dojem luxusu pomôžu vyčariť doplnky v podobe nerezových prvkov či presklenia. Aj to je pritom z hľadiska bezpečnosti na najvyššej možnej úrovni.
Ak človek pri skrášľovaní vchode nechce skončiť dverami, môže okolo dverí umiestniť veľké ozdobné kvetináče. Na jar sa dajú ako výzdoba použiť pučiace vetvičky, na jeseň tekvica a sušené kvety a v zime zasa malý vianočný stromček. Obľúbené sú tiež drevené či kovové lucerny buď so skutočnou sviečkou, alebo s elektrickým svetlom, ktoré pôsobí pri vstupných dverách útulným dojmom. Najmä v lete potom vynikajú aj stavby porastené popínavými rastlinami, ktoré zasahujú až ku vchodu, prípadne na ne nadväzujú ďalšie dreviny. Takéto "zelené" domy pritom majú výhodu v tom, že je obrůstající zeleň zároveň ochladzuje, keď pohlcuje slnečné žiarenie namiesto fasády.
Na dome stačia tri farby
Pri tvorbe či úpravách vstupe do domu je dobré myslieť aj na celkový dojem, najmä na zladenie s fasádou. Dizajnéri často uvádza, že aby dom nepôsobil príliš prepchato, mal by na ňom zvonku byť maximálne tri rôzne farby. Základné prevažujúca farba fasády býva skôr neutrálne a nenápadná, k nej možno potom voliť jednu alebo dve výraznejšie do kontrastu, čo vzhľad stavby oživí. Tomuto farebnému ladenie by mal zodpovedať aj vzhľad okenných rámov, žalúzií a dverí.
Ak si majiteľ domu praje, aby stavba zapadala do okolia, môže sa vo výbere farieb inšpirovať okolitou zástavbou či prírodou a voliť príbuzné odtiene. Ďalšou možnosťou je potom zladenie jednotlivých častí stavby vrátane samotného vchodu do domu. S týmto variantom sa možno stretnúť častejšie pri rodinných domoch. Príkladom je potrebné zladenie vchodových dverí a garážových brán. Hoci ich tvar i mechanizmus otvárania je rozdielny, vďaka rovnakým ozdobným prvkom a zjednotenom podkladu utvorí harmonicky pôsobiaci celok.
Pri výbere dverí a doplnkov je dobré myslieť aj na životnosť materiálov. Vstup do domu totiž patrí medzi najfrekventovanejšie miesta, okrem toho musí tiež čeliť rade poveternostných vplyvov. Pri voľbe plastových materiálov či doplnkov tak hrozí, že môžu vplyvom slnečného žiarenia stratiť pôvodnú farbu, konkrétne dvere je naviac je potrebné každý rok nastavovať. Drevené dvere potom zase vplyvom teploty či vlhkosti "pracujú" a za pár rokov nemusí dobre tesniť. Najodolnejšie variantom sú v tomto smere dvere z hliníka, počiatočné investície je u nich síce o niečo vyššia, zároveň však vydrží niekoľko desiatok rokov, bez toho aby sa narušil materiál či strácala farba, a pomerne kreatívne u nich človek môže byť aj s doplnkami. Tie z nerezu na rozdiel od plastu nestráca lesk ani po rokoch.
zdroj: Lomax & Co, sro, LESENSKY.CZ sro
Autor: InHaus.cz