Byty sa starými oknami Protop až o ¼ viac ako domácnosti s modernými oknami
Premýšľate, ako znížiť výdavky nevyhnutné na minimum? Nečakajte, až teplomer začne čoraz častejšie ukazovať teploty okolo nuly. September, október a začiatok novembra sú ideálne mesiace pre inštaláciu nových okien, ktorá šetrí peniaze. Nekvalitné staré okná totiž môžu až za 50% úniku tepla z bytu. Nová naopak znamenajú komfort a pohodlie. Moderné technológie v súčasnosti predávaných okien zamedzujú nepríjemnému prúdenie studeného vzduchu a výdavky za vykurovanie bytu dokážu zredukovať až o štvrtinu.
Za najvýraznejším únikom tepla sú staré okná
Múdra a efektívne domácnosť stráži svoje výdavky. Preto je dobré vedieť, že 40 až 50% nežiaduceho úniku tepla z bytu majú na svedomí staré okná a dvere. Celých 30 až 40% môžu prepúšťať nedostatočne zateplené múry, 5 až 8% strop alebo strecha a 4 až 6% podlaha alebo pivnica. V prípade rodinného domu zostáva poradí tepelne nejpropustnějších stavebných prvkov rovnaké, len percenta sa mierne líšia. Tu 30 až 40% úniku tepla mávajú na svedomí okná a dvere, 20 až 30% obvodové múry, 15 až 20% strop alebo strecha a 5 až 10% podlaha alebo pivnica. Výmena okien za nové, moderné, ktorá veľmi dobre udržujú teplo v interiéri, sa môže pre niekoho zdať ako veľký jednorazový výdavok. Pokiaľ ale v danom byte alebo dome plánujete dlhodobé bývanie, určite je to tá najlepšia investícia.
Stavebná hĺbka okien a zasklenie rozhoduje o tepelnej izolácii
Najčastejšie inštalovaná nové okná v Česku sú už dlhú dobu plastová. Za veľkou obľubou stojí predovšetkým priaznivý pomer kvalita versus cena. Prvé plastové okná sa v západnej Európe objavila už pred 50 rokmi. České domácnosti je ale poznajú až od 90. rokov minulého storočia. Plastové okná do dnešnej doby prešla výraznou evolúciou. Premenu zaznamenal materiál i konštrukcia profilu. Počet komôr v plastovom profile s postupným zväčšovaním hĺbky rámu a krídel stratil na dôležitosti. O izolačných schopnostiach plastových okien dnes vypovedá hlavne ich stavebná hĺbka a typ použitého zasklenia. Skutočnosť, či je profil rozdelený na 6 alebo 7 komôr, prakticky nehrá rolu. Pred 20 rokmi boli štandardom profily so stavebnou hrúbkou 50 milimetrov delené na 3 komory. Dnes považujeme za minimálny štandard plastové okná so stavebnou hĺbkou 70 milimetrov delená aspoň na 5 izolačných komôr.
Správna montáž je rovnako dôležitá ako kvalita okna
Nové okná by vždy mala inštalovať odborná firma s potrebnými skúsenosťami. Nekvalitné montáž totiž môže degradovať aj to najkvalitnejšie a najdrahšie okno. Za bezchybnú montáž sa považuje postup podľa inštrukcií výrobcu a správne parotesné ošetrenie pripojovacej škáry.
Prestup tepla oknami: dôležitý ukazovateľ vlastností
Pri nových okien sa často uvádza prestup tepla oknami (ďalej len U w). Ide o jeden zo základných parametrov, podľa ktorého sa hodnotí vlastnosti okien. Čím je hodnota nižšia, tým okná udrží v interiéri viac tepla a sú teda "úspornejšie". Pozrime sa na orientačné porovnanie stará špaletové a zdvojené okná majú U w okolo 2,8 W / m 2 K. Nové okná s izolačným dvojsklom majú U w zhruba polovičná. U zasklenia trojsklom je U w ešte lepší (zhruba 0,8 W / m 2 K). Výmenou okien sa tak tepelné straty znížia o viac ako polovicu. V celkových nákladoch na vykurovanie to môže predstavovať 15 - 25%.
zdroj: Allmedia4U sro
Autor: InHaus.cz