V čom Česi robia chyby pri výbere vlastného bývania? Nedokážu si predstaviť, ako budú žiť za 10 rokov
Vo vlastnom býva zhruba 80 percent Čechov. A hoci je výber vlastného bytu jednou z najdôležitejších udalostí v živote, ľudia pri ňom robia veľké množstvo chýb. Dokladajú to skúsenosti Tala Groznera, riaditeľa spoločnosti Star Group.
"Úplne základná a tiež najrozšírenejšia chybou je to, že ľudia neuvažujú o tom, ako budú žiť za 5, 10 rokov či 20 rokov. A ak tvrdí, že o tom uvažujú, tak si to rovnako väčšinou nedokážu realisticky predstaviť, "vysvetlil Tal Grozner.
Má tým na mysli, že už pri samotnom výbere bytu, ktorý financuje buď z vlastných zdrojov, alebo úverom, by mali premýšľať, akým smerom sa ich život v byte, ktorý si dnes vyberajú, bude uberať. "Žena sa zameria na kuchyňu, muž na garáž a spoločne uvažujú o veľkosti spálne, prípadne detskej izby, ak deti majú alebo je do budúcnosti plánujú. Už v tejto fáze by mali myslieť na to, kde budú parkovať kočík, bicykle a neskôr detské bicykle, lyže, korčule a ďalšie športové vybavenie, čo v mestských bytoch predstavuje vždy problém. Pritom je to úplne predvídateľný vývoj, "začal vypočítavať riaditeľ Star Group.
"Množstvo predmetov v domácnosti rastie nezadržateľne. Takže je potrebné vyberať byt taký, do ktorého ide uložiť všetko, čo rodina má, a potom tiež to, čo asi tak bude mať za 5-10 rokov. Trebárs zdanlivo priestranná vstupná chodba je ideálnym miestom na postupné pridávanie vstavaných skríň, "pripomenul Tal Grozner. "Len ju proste musíte v byte mať," doplnil s úsmevom.
Dostatok priestoru pre ukladanie pribúdajúcich vecí vyrieši kúpy pivničné kóje. Po prvé jej existencie na poschodí nie je štandardná, po druhé zvyčajne nejde o vysokú investíciu, ktorá by limitovala obstaranie vlastného bývania. "Pivničné kóji, rovnako ako napríklad úložnú kapacitu garáže, odporúčam každému vopred dobre premyslieť a navrhnúť. Ideálne je urobiť si zmenšený model v zodpovedajúcej mierke a do neho si čo najefektívnejšie skladať zmenšenej police, krabice, bicykle, lyže, korčule, výstroj pre potápanie či čokoľvek iné, čo používate vo voľnom čase, "poradil riaditeľ Star Group.
Málokto si uvedomuje, koľko miesta v miestnosti zaberajú nevhodne umiestnené dvere. Ak ich chcete otvárať dokorán, zaberajú fakticky priestor na hĺbku dverného krídla. Tým pádom za ne môžete dať fotografiu na stenu, ale nie kus nábytku. Pri ich umiestnení k susednej stene tak prakticky prídete o kus steny, ku ktorej by ste mohli postaviť skrine, police či akýkoľvek predmet. Z toho dôvodu je dobré si dopredu rozmyslieť využitie každej miestnosti a predstaviť si rozmiestnenie nábytku. Tiež je potrebné sledovať, na ktorú stranu sa majú dvere otvárať.
"Najlepšie je, keď si takých vecí všimnete ešte v projekte a necháte si ich umiestnenie rovno upraviť v rámci klientskych zmien. Je to najlacnejšie riešenie, pretože prebehne ešte pred dokončením stavby, "poznamenal Tal Grozner. Dobrou alternatívou sú vstavané posuvné dvere, ale ich cena je už predsa len vyššie.
Najmä ľudia, ktorí majú širokú rodinu a udržujú v nej čulé styky, by si mali vyberať bývanie aj s ohľadom na to, že budú potrebovať nejaký priestor pre ubytovanie príbuzenských návštev. Nemusí to byť priamo hosťovská izba, ale miestnosť alebo nejaký čiastočne oddelený priestor, ktorý môže byť využitý ako pracovňa alebo miestnosť pre hostí.
"Možno ju nepotrebujú momentálne, ale v okamihu, keď sa im narodia deti, sa situácia rýchlo zmení. Alebo rozbehnú vlastný biznis či povýši v práci a budú potrebovať pracovňu. A ak už izbu alebo oddelený pracovný priestor nie je v byte od začiatku, dá sa to vyriešiť len sťahovaním, "upozornil Tal Grozner, ktorého firma stavia Viladomy v Nových Chabry.
Ďalej je dobré - napríklad pri realizácii kúpeľne - premýšľať o svojom životnom štýle a fyzickej kondícii. Väčšina kúpeľní je v realizačnom štandarde vybavená vaňou. Ale pre niekoho predstavuje vstúpiť do vane alebo dostať sa z nej nadľudský výkon. Preto je dobré zvážiť, či sprchový kút s ohľadom na vek nebude praktickejšie ako predstava ležania vo vani.
"Vybrať si byt nie je ľahká úloha. Pri výbere je dobré premyslieť aj veci, ktoré sa vám dnes zdajú nepodstatné, ale vďaka ktorým vám v budúcnosti odpadnú starosti, kam čo dáte a ako nafúknete interiér, ktorý nafúknuť nejde, "pripomenul riaditeľ Star Group. "Vždy sa oplatí pristupovať ku kúpe bytu komplexne a zamyslieť sa nad svojimi potrebami, životným štýlom a trochu aj nahliadnuť do svojej budúcnosti. Pridanou hodnotou kvalitného bývania je pekné okolie, občianska vybavenosť a dopravná obslužnosť v priebehu celého dňa, "uzavrel Tal Grozner.
zdroj: Přemysl Souček
mediálny konzultant Star Group Ltd.
Autor: InHaus.cz